Anahtar kelime aracı kullanarak kaliteli anahtar kelime bulmak oldukça zor görülüyor. Bu yazımızda size en kolay ve başarılı olacağınız yöntemi anlatacağız. Öncelikle anahtar kelimenin ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenelim. Sonrasında beş basit adımla bunu nasıl yapacağınızı öğrenelim.

İçindekiler

Anahtar Kelime Nedir?

İçeriğinizin anlamını insanlara ve arama motorlarına bildiren kilit sözcüklerdir. Bu sözcükler sayesinde arama yapan kişileri sitemize çekmek hedeflenir. Örneğin A kelimesi sizin için önemli bir kelime olsun. İçeriğinizi A kelime etrafında düzenleyerek. Başlığınızın içinde A kelimesini geçirerek ve diğer optimizasyonları yaparak o kelime de iyi bir sıralama alabilirsiniz.

Bu durum müşteri sayınızı arttıracaktır. Dolayısıyla doğru anahtar kelime seçimi oldukça önemlidir. Doğru anahtar kelimeler ile yıllar sürecek çalışmaları çok daha kısa sürelerde başarabilirsiniz. Şimdi size doğru anahtar kelime nasıl seçilir bunu anlatalım. Sonrasında ise yöntemimize geçelim.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru anahtar kelime seçimi yapmak için tek bir kural vardır analiz. Şöyle düşünmelisiniz hangi noktadayım. Güçlü bir sitem mi var? Yoksa daha başlarda mıyım? Bu kriterlere göre seçiminiz değişmelidir. Aşamalı olarak büyümeyi tercih etmelisiniz. Arama hacmi 200-300 arasında olan bir kelimeyi  başlarda hedef almalısınız. Sonrasında bu artarak devam edecektir.

Örneğin A kelimesi sizin için önemli bir kelime olsun. Öncelikle A kelimesinde içeriğinizi doğru ve kaliteli bir biçimde oluşturmalısınız. Sonrasında içerisinde A kelimesi geçen anahtar kelimeler ile yeni içerikler oluşturmalısınız. Unutmayın A içeriğinize her sayfadan link vermelisiniz. Sonrasında ise A kelimesine anlamca eş kelimeler seçip yeni içerikler üretmelisiniz. Bu durum belirli bir zaman sonunda A kelimenizin sıralamasını oldukça arttıracaktır.

Bu ipucunu muhakkak bir yerlere not edin. Uzun süreçli ama oldukça kaliteli ve kalıcı bir yöntemdir. Ayrıca şimdi merak etmeyin beş adıma geçerek bunları nasıl uygulayacağınızı anlatacağız. Tek bir araç ile bu yöntemi uygulayarak bunu size nasıl ücretsiz şekilde anlattığımızı anlamaya çalışacaksınız 🙂

Anahtar Kelime Aracı Kullanarak Anahtar Kelime Bulma

Öncelikle kullanacağımız araç Ahrefs aracı bu araç çok kullanışlı bir araçtır. Ayrıca başlangıç için 7 günlük ufak bir ücret karşılığında deneme hakkı vardır. Size de bu aracı tavsiye ederiz. İsterseniz şimdi aracı kullanmaya geçelim. Öncelikle Ahrefs aracını açıyoruz ve keywords explorer sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada tek bir kelime yazıyoruz ve o kelimeyi lokasyon seçerek aratıyoruz.

Anahtar Kelime Arama

Adım 1 : Eşleşen Anahtar Kelimeleri Bulmak

Öncelikle karşımıza çıkan ekrandan soldaki menüden Phrase match sekmesine tıklıyoruz. Sonrasında yukarıdan volume sekmesine tıklıyoruz. Sonrasında minimum sütununa 200 maksimum sütununa 1000 değerlerini giriyoruz. Apply diyerek sonuçları yenilemesini sağlıyoruz. Sonrasında sektörümüzle alakalı olan kelimelerin yanındaki kutucuğu dolduruyoruz.

 

Benzer Anahtar Kelime Bulma

Sonrasında ise bu kelimeleri seçip bir excel dosyasına not alıyoruz. Bu anahtar kelimelerin en az 10 tane olması gerekmektedir. Sonrasında ise bu anahtar kelimelerin ilkini seçiyoruz. Yeniden kelime arama yerine gelip bu bulduğumuz ilk anahtar kelimeyi oradan tekrar aratıyoruz. Bulduğumuz 10 anahtar kelime bizim içeriklerimizin başlıklarında yer alacak. İkinci adımda ise bu anahtar kelimeler için içerik oluştururken kullanacağımız anahtar kelimeleri bulmayı göstereceğim.

Adım 2 : İçerik Oluşturmak İçin Anahtar Kelime Bulmak

İçeriği oluştururken anahtar kelimeleri doğru kullanmak oldukça önemli bir konudur. Bu sayede içeriğinizin kalitesini arttırabilirsiniz. Ayrıca doğru anahtar kelimeler ile arama hacminizi de yükseltecek bir durumdur. Oldukça önem vermenizi rica ederiz bu adıma. Şimdi başlayalım. Öncelikle bulduğumuz anahtar kelimeyi arattık tekrarda.

Şimdi sol menüde yer alan Also Rank For sekmesine tıklıyoruz. Sonrasında Volume sekmesine tıklayarak çok aranandan az aranana doğru sıralıyoruz. Bunu bulduğumuz 10 kelimenin hepsi için teker teker yapacağız. Sonrasında her arama için üç tane kelime seçiyoruz. Yakın anlamlı ve içerikte kullanılabilir olmalıdır.

Geniş Anahtar Kelime Arama

Sonrasında ise bu bulduğumuz üç kelimeyi aradığımız kelimenin altına not alıyoruz. Bunu hepsi için teker teker yapıyoruz. Sonrasında elimizde 10 tane anahtar kelime olmuş oluyor. Bu durum neticesinde 30 tane içerik oluşturmak için anahtar kelimeye sahip oluyoruz. Dolayısıyla her sayfamız için 4 tane anahtar kelime etrafında içerik oluşturduğumuzda 10 adet içerik üretebilir oluyoruz.

Adım 3 : Anahtar Kelimeleri Kullanarak İçerik Üretmek

Anahtar kelimeleri kullanarak içerik üretmek oldukça önemli bir adımdır. Sitenizin ana hedefi A kelimesi ise onu destekleyecek B, C ve D içeriklerine ihtiyacınız vardır. Her sayfa için ayırdığımız 4 kelimeyi Google üzerinde aratıyoruz. Bulduğumuz ilk sayfadaki içerikleri inceliyoruz.

Sonrasında kendi içeriğimizi kopya çekmeden oluşturuyoruz. Değerli dostlarımız benzer içerikler değer görmez. İyi bir örnek varken neden aynısının yeni bir örneğini öne çıkarsın. Dolayısıyla özgün ve kaliteli içerikler üretiyoruz.

Adım 4 : Asıl Anahtar Kelimeye Bağlantı Vermek

Hedeflediğimiz anahtar kelimemiz aslında bu kırk anahtar kelime değildi. Dolayısıyla her oluşturduğumuz içerikten diğer hedef sayfamıza bağlantılar veriyoruz. Şöyle bir örnekle göstermek istiyorum. SEO ile ilgili daha detaylı bilgi almak için https://camdalio.com/seo/ sayfasına göz atmanızı öneririz.

Bu arada gerçekten diğer içeriklerimize göz atmanızı öneririz. Ayrıca bu şekilde bu şekilde kelimeler bulmak ile ilgili insanlar asıl hedefimiz olan sayfamıza yönlendirilmiş oluyor. Dolayısıyla o sayfamızı diğer içeriklerimiz ile beslemiş oluyoruz.

Adım 5 : Düzenli Olarak Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Google’da yapılan aramalarda her gün beş aramadan biri daha önce hiç yapılmamıştır. Kulağa ilginç geliyor değil mi? Dolayısıyla şunu kesinlikle fırsata çevirmelisiniz. Bu araştırmalarınızı düzenli yapınız. Yeni anahtar kelimeler ile rakiplerinize fark atabilme şansınız olacaktır.

Bu aracı düzenli kullanarak bu dediğimizi gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli anahtar kelime araştırması size yüksek sıralara çıkmak için avantaj sağlayacaktır. Bu beş adımı doğru şekilde uygulayınız. Sonuçlarını oldukça olumlu şekilde alacaksınız. Unutmayın arama motorları akıllıdır. Siz onların güvenini kazanırsanız sizi yükseklere çıkaracaklardır.

SONUÇ

Anahtar kelime aracı kullanarak doğru anahtar kelimeleri bulmayı öğrendik. İçeriklerinizi bu anahtar kelimeler ile zenginleştirin. Doğru, kısa ve öz cümleler kullanın. Anahtar kelime araştırmak oldukça keyifli bir iştir. Yeni fırsat kelimeler bulduğunuzda keyfiniz oldukça yerine gelecektir.

Camdalio SEO eğitimi ile kendinizi bir çok alanda geliştirebilirsiniz. Bu eğitim size SEO değil kaliteli SEO öğretmeyi amaçlar. Doğru çalışma meyvesini kalıcı olarak getirecektir. Ayrıca bizden her hizmetimizle ilgili ücretsiz teklif isteyebilirsiniz. Hizmetlerimiz için https://camdalio.com/ucretsiz-teklif-iste/ sayfasından bize ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.