Arama motoru içerikleri belirli bir hiyerarşiye göre sıralayarak, kullanıcıya en uygun içeriği gösteren ara birimlerdir. Bir çok kritere sahiptir bu sıralama işlemi. Ayrıca arama motoru kavramı günümüzde halen gelişmeye devam etmektedir. Bugün bile algılama işlemleri istenilen seviyede değildir.

Arama motorları kısa zaman önce sesli aramalara cevap vermeye başladılar. Bu örnek üzerinden gidersek daha uzun cümlelere karşılık vermeleri gerekti. Bu durum karşısında gelişen yapay zekadan destek alamaya başladılar. Arama niyeti, aramanın hangi amaçla arandığı, en iyi şekilde halen anlaşılmaya gayret gösteriliyor.

İçindekiler

Arama Motoru Nedir Kısaca

Arama motoru kısaca, en uygun içeriği kullanıcı ile buluşturan gelişmiş mekanizmadır. Bu mekanizma kullanıcı ile sonucu buluştururken kendi algoritmasını kullanır. Algoritma, çalışma mantalitesi, her arama motorunda belirli oranlarda farklılıklar göstermektedir. Şimdi genel olarak bir arama motoru nasıl çalışır bunu inceleyelim.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motorları nasıl çalışıyor? Çok derin bir konudur. Çünkü hiçbir firma neredeyse sistemlerinin nasıl çalıştığını açıklamaz. Bu durum karşısında tecrübe ve bize verilen bilgilerle belirli sonuçlara varıyoruz. Öncelikle arama motorunun amacı nedir bunu iyi kavramak gerekir. Arama motorunun amacı, en doğru ve kaliteli içeriği kullanıcı ile buluşturmaktır.

Düşünün çiçek yazdığınızda karşınıza ilk sıraya çiçek hastalığı çıksa oldukça memnuniyetsiz bir durumla karşılaşırdınız. Bunun için öncelikle arama motoru aramanın niyetini algılamaya çalışır. Sonrasında ise bu arama niyeti ile elindeki verileri karşılaştırır. Elinde tam uyan bir sonuç olsa bile kaliteli bir site değilse kullanıcıya direk olarak sunmaz. Bu aşama çok önemlidir.

Algoritması, çalışma mantalitesi, en uygun ve kaliteli içeriği kullanıcı ile buluşturmaktır. Bu yüzden iyi bir site olmazsa %100 eşleşen tek site bile olsa onu ilk sıraya almayabilir. Sonrasında kullanıcı ile sonuçları buluşturur ve analizler yapar. Bu sonuçlar kullanıcıları ne kadar memnun ediyor. Örneğin ilk sıradaki siteye giren insanlar hemen çıkıyordur. Sonrasında ikinci sıradaki sitede kullanıcılar o aramada vakit geçiriyordur. Bu sitelerin yerleri kısa sürede değişecektir.

Aslında arama motorları aklımızla düşünebileceğimiz işlemleri kendi analizleri ile gerçekleştirirler. Bu aşamalar her kelime için her arama için ayrı ayrı analiz edilmektedir. Bu analizler sonucu algoritmaya veriler gönderilir ve sıralamalar değişir. Kısacası arama motorları çok çalışkan ve düzenli bir eleman gibi çalışır. Liste halinde vermemiz gerekirse arama motorları,

 • Arama niyetini algılar.
 • Sonuçları analiz eder.
 • En uygun ve kaliteli içeriği kullanıcıya sunar.
 • Kullanıcıların sonuçlar ile ilişiğini analiz eder.
 • Bu analizler sonucunda algoritmasına veriler gönderir.
 • Algoritması yeniden bir sıralama işlemi yapar.

bu aşamaları her defasında gerçekleştirerek çalışırlar.

En Popüler Arama Motorları Nelerdir?

Arama motorlarının başlıca olanlarından sizlerle bahsedeceğiz. Her birinin ayrı ayrı özellikleri vardır. Tabi ki kullanım oranları çok düzensizdir. Büyük bir topluluk Google Arama Motorunu kullanmaktadır. Şimdi sizinle en popüler arama motorlarının kısa bir listesini paylaşalım.

 • Google
 • Yandex
 • Baidu
 • Bing
 • Yahoo
 • Duckduckgo
 • Vidivodo

En çok kullanılan Google sonrasında Yandex arama motorudur. Diğer arama motorları oldukça küçük oranlarda kullanılmaktadır. Son dönemdeki Microsoft yatırımları ile Bing Arama Motorunun gelişmesi beklenmektedir. Bu liste genişletilebilir. Fakat gerek olmadığını düşünerek genişletme ihtiyacı duymadık.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, SEO, web sitelerinin arama motorları kriterlerine uygun olarak optimize edilmesidir. Amaç kaliteli ve en uygun içeriği kullanıcıya sunmak olduğu için bu amaca uygun siteler oluşturmaktır. Her gün gelişen bu optimizasyon sektörü geleceğin en önemli mesleklerinden biri haline gelmiştir.

Bu sayede web siteler milyonlarca müşteriye erişebilmektedir. En geniş kapsamlı SEO rehberi için https://camdalio.com/seo-nedir/ sayfasına göz atmanızı öneririz. Baştan sona SEO ile ilgili tüm bilgilere erişebilirsiniz. Şimdi yazımızın sonucuna gelmenin vakti geldi. Haydi kısaca buraya kadar olanları yorumlayalım.

SONUÇ

Arama motoru nedir ve nasıl çalışır bunu öğrenmiş olduk. Sonuç olarak bir arama motorunun nasıl çalıştığını anlamak sizi kaliteli bir uzman yapacaktır. Eğer SEO hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız. Bizimle birebir SEO eğitimi için iletişime geçebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.