SEO çalışmalarının bir bölümünü backlink çalışmaları oluşturmaktadır. Yanlış uygulanan stratejilerden dolayı bir çok firmanın para ve zaman kaybına neden olmaktadır. Bu durumlar aslında doğru bilinen yanlışlardan kaynaklanmaktadır.

Size bu yazımız içerisinde backlink konusuna dair bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Bu yazıyı okuduğunuzda kendi backlink stratejinizi oluşturabilir olacaksınız. Hadi başlayalım!

İçindekiler

Backlink Nedir ve Neden Backlink Alınır?

Backlink (Geri Bağlantı) bir sitenin başka bir siteye bağlantı vererek referans olması olarak özetlenebilir. Başka bir deyişle bir siteden size gelen bağlantı şeklidir. Detaylı olarak backlink ile ilgileri vererek sizi yanlış bilinen doğrulardan kurtaracağız.

Sektörde bir çok yanlış bilinen noktalar vardır. Öncelikle şunu algılamak gerekir backlink almanın amacı nedir? Bu bağlantıları almanın asıl amacı sektörünüzdeki bir firmanın sizi referans göstermesidir. Durumu şöyle özetleyerek daha iyi anlamanızı sağlayacağız.

Bir araba kiralama firmanız olduğunu düşünün. Bu firmanıza bir araba dergisinin “Nasıl araba kiralanır?” sayfasındaki araba kiralama kelimesinden sizin sitenize link verildiğini düşünün. Bu durumda müşteriler o yazıyı okurken sizin araba kiralama konusunda başarılı bir firma olduğunuzu düşünecektir. Sitenize girip hizmetlerinizi inceleyecektir.

Arama motorları da tıpkı insanlar gibi sektörünüzdeki bir firmadan size verilen bağlantıyı bir başarı sinyali olarak algılamaktadır. Bu durumda yapacağınız olumlu çalışmalar arama sonucu sayfasındaki sıralamanızı yükseltecektir. Backlink almanın asıl amacı bu durumdur. Anlatacaklarımız siz backlink verirken geçerli durumlardır.

Backlink Türleri

Birçok backlink türü vardır. Bunları bilmeniz alacağınız bağlantıların kalitesini arttıracaktır. Sizi bu konuda da bilgilendirerek yanlış alımlarınızı engelleyeceğiz. Backlink alırken çeşitli bağlantı türleri vardır. Bu bağlantı türlerini kullanarak sitenize gelen bağlantının yapısını arama motorlarına belirtmiş oluruz. Asıl amacı arama motorlarını kandırmadığımızı belirtmemizdir. Unutmayın arama motorları çok akıllıdır.

Nofollow Backlink

Nofollow backlink yapısını şu şekilde özetlersek çok rahat anlarsınız. Diyelim bir içerik oluşturdunuz başka bir sitede daha detaylı bir şekilde açıklanmış bu durum. Backlink vererek konuyu takip etmek için başka bir kaynak önerdiniz. Ama tavrınız arama motorları için şu şekildedir. Tanımam etmem. Ayrıca kefil de olmam.

Örnek vermek gerekirse,

<a href=”https://camdalio.com/” rel=”nofollow”>Güvenmiyorum/Kefil Değilim</a>

şeklinde verilen bir link ben bu arkadaşa güvenmiyorum demektir. Fakat şunu unutmamak gerekir bunun asıl amacı sayfanızın gücünü diğer site ile paylaşmamaktır. Dolayısıyla aslında doğru bir yaklaşımdır. Nofollow bağlantılar alsanız dahi sıralamalarınızı iyileştirecektir. Neden diye soracak olursanız. Arama botları siteden o siteye gidecek ve aralarında anlam bağı kuracaktır. Dolayısıyla o içerikte diğer siteyi de yükseltecektir.

Dofollow Backlink

Dofollow backlink yapısını da şu şekilde özetlersek çok rahat anlarsınız. Diyelim bir içerik oluşturdunuz başka bir sitede daha detaylı bir şekilde açıklanmış bu durum. Backlink vererek konuyu takip etmek için başka bir kaynak önerdiniz. Ama tavrınız arama motorları için şu şekildedir. Tanırım. Ayrıca kefil de olurum.

Örnek vermek gerekirse,

<a href=”https://camdalio.com/” rel=”dofollow”>Güveniyorum/Kefil Olurum</a>

şeklinde verilen bir link ben bu arkadaşa güveniyorum demektir. Bu durumda sayfanızın gücünü diğer site ile paylaşılmaktadır. Dolayısıyla aslında bu da doğru bir yaklaşımdır. Dofollow bağlantılar almanız sıralamalarınızı iyileştirecektir. Neden diye soracak olursanız. Arama botları siteden o siteye gidecek ve aralarında anlam bağı kuracaktır. Dolayısıyla o içerikte diğer siteyi de yükseltecektir. Ayrıca güven sağladığı için daha fazla etkiye sahip olacaktır.

Sponsorlu Backlink

Sponsor backlink yapısını da şu şekilde özetlersek çok rahat anlarsınız. Bir blog yazarından bağlantı aldınız. Bu ücretli bir bağlantı olduğunu arama motoruna bildirmek için kullanılır. Şu konuyu yanlış anlamayın. Bu parayla alınmış bir link arama motorları dikkate almayacaktır diye bir şey yok. Oldukça kaliteli bir link yöntemidir.

Örnek vermek gerekirse,

<a href=”https://camdalio.com/” rel=”sponsored”>Sponsor</a>

şeklinde verilen bir link ben bu linki ücret karşılığı verdim demektir. Dolayısıyla şunu belirtmek gerekir. Arama motorları insan gibi düşünür. Biri para harcıyorsa kalite için harcar diye düşünür. Kimse getirisi olmayacak bir şey için harcama yapmak istemez. Bu durum arama motorları tarafından markalaşmanız için oldukça önemli bir bağlantı şeklidir.

UGC Backlink

UGC backlink yapısını da şu şekilde özetlersek çok rahat anlarsınız. Bir forumda kullanıcıların oluşturduğu link çeşididir. Bu doğal olduğunda arama motorları için çok önemli bir bağlantı yapısıdır. Şöyle düşünün yaptığınız işin insanlar tarafından konuşulması mükemmel bir markalaşma örneğidir.

Örnek vermek gerekirse,

<a href=”https://camdalio.com/” rel=”ugc”>Kullanıcı tarafından oluşturulan</a>

şeklinde verilen bir link bu olay konuşuluyor demektir. Bu durum oldukça yaygın kullanılmaktadır. Fakat her backlink türünde kullanılan doğal olmayan yöntemler ile yapıldığından fayda vermemektedir. Tekrardan hatırlatmakta fayda var ki arama motorları çok akıllıdır. Yazılımlar veya doğal olmayan şekilde bağlantıları algıladıklarında arama motorlarından silinmeye varan cezalar vermektedirler.

Backlink Analizi

Backlinkleri analiz etmek backlink almanın en önemli bir adımıdır. Bir çok insan nasıl backlink alacağını bilmediği için paket backlink satan kişilere parasını kaptırmaktadır. Backlink alacağınız yerleri bulmayı size Ahrefs aracı üzerinden anlatacağız.

Öncelikle Ahrefs ücretli bir araçtır. Yedi günlük denemeyi ucuza alıp bunu size gösterdiğimiz şekilde kullanabilirsiniz. Şimdi analiz etmeye başlayalım. Sonrasında doğru bulduğunuz siteler ile iletişime geçip onlardan doğal backlinkler alabilirsiniz.

Backlink Analizi

Resimde gördüğünüz gibi yabancı bir firmayı Ahrefs aracında arattık. Karşımıza bu sayfa çıktı. Bu sayfada görülüyor ki bu site şuan da 10 farklı siteden 38 bağlantıya sahip. Backlinks altında 38 yazan yere tıklıyoruz. Karşımıza alttaki resimdeki sayfa çıkıyor. Buradan DR(Domain Rating) yani domain gücü yazan yere tıklıyoruz ve en yüksek olandan itibaren sıralamaya başlıyor.

Backlink Sorgulama

DR değeri yüksek siteler kaliteli sitelerdir. Fakat bu site kendi dilinde olmayan sitelerden bağlantı almıştır. Hatta aynı sektörde olmadığı sitelerden linkler almıştır. Bu kriterlerden dolayı siteye fayda değil zarar sağlamıştır. Her zaman dediğimiz gibi arama motorları akıllıdır.

Bu sitenin sizin olduğunu varsayarsak backlinklerinizi kontrol edebilirsiniz. Çünkü rakip firmalardan sizin adınıza zararlı linkler alınarak sıralamalarınızın düşmesi durumu gerçekleşebilir. Backlink analizi, sorgulama ve kontrol aşamalarını belirli sıklıklarla yapmalısınız. Kaliteli bağlantılar almalısınız. Zararlı olan bağlantıları ise kaldırmalısınız.

Backlink Stratejisi

Size beş adımda kendi backlink stratejinizi oluşturmayı anlatacağız. Bu aşamalara uyarak kaliteli backlink stratejinizi oluşturursunuz. Ayrıca kaliteli bağlantılar alarak arama sonuçlarındaki sıralamalarınızı yükseltirsiniz.

Adım 1 : Backlink Analizi Gerçekleştirin

Size anlattığımız şekilde rakiplerinizin bağlantılarını analiz edin. Sonrasında bu bağlantılardan kaliteli olanlar ile iletişime geçin. Bağlantı aldığınız sitelerdeki sayfaların kalitesini iyice inceleyin. İçerik unutmayın insanlar için olmalıdır.

Adım 2 : Farklı Sitelerden Backlinkler Alın

Farklı sitelerden geri bağlantılar almak size avantaj sağlar. Kaliteli ne kadar farklı siteden bağlantılar alırsanız o kadar olumlu sinyal alırsınız. Dolayısıyla bu strateji sizin için oldukça önemlidir.

Adım 3 : Backlinklerinizi Kontrol Edin

Size yarar getirmeyen bağlantılarınızı ve gereksiz bağlantıları reddedin. Arama motorlarına bu bağlantıları kabul etmediğinizi söyleyin. Bu durum sizin Negatif SEO durumundan kurtulmanız için oldukça önemlidir.

Adım 4 : Fazla Backlink Almayın

Bir çok insan backlink çalışmalarının olumlu sonuç getirdiğini gördüğünde daha fazla backlink alma yoluna gitmektedir. Bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Her ay belirli miktarlarda yükselterek almak daha doğru ve kalıcı bir yöntemdir.

Adım 5 : Asla Arama Motorlarını Kandırmayın

Kendi sektörünüzde veya yakın sektörlerden bağlantılar alın. Fazla alarak veya paket şeklinde alarak asla arama motorlarını kandırmayın. Sonucu emin olun oldukça üzücü olacaktır.

SONUÇ

Backlink doğru şekilde inşa edildiğinde oldukça fayda sağlamaktadır. Günümüzde hala önemli bir arama motoru sonucu sıralama kriteridir. Bu durumda size verdiğimiz adımları uygulayarak kendi sitenize doğru bağlantılar alabilirsiniz.

SEO danışmanı hizmetimiz ile bizden bu konuda daha fazla destek alabilirsiniz. Ayrıca https://camdalio.com/ucretsiz-teklif-iste/ sayfamızdan hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz.