Firmanızı yeni müşteriler ile buluşturmak istiyorsunuz. Fakat doğru bir SEO danışmanı bulmak için gerekenleri bilmiyorsunuz. Size kaliteli bir danışman bulmanız için on önemli adımı sırayla anlatacağız. Paranızı ve zamanınızı boşa harcamayacaksınız. Bir an önce olmak istediğiniz yere geleceksiniz.

Günümüzde bir çok SEO hizmeti veren kişi veya kurum bulunmaktadır. Bunların çoğu Google ve diğer arama motorlarının önermediği şekilde çalışmaktadır. Dolayısıyla yapılan çalışmalar başta sonuç alıyor gibi görünmekte olsa da sonradan bir hayli olumsuz olmaktadır. Forumlarda veya çevrenizde kimseye güvenmemeniz gerektiğini duymuş veya okumuşsunuzdur.

Şimdi size 10 adım bir rehber ile en iyi SEO danışmanını nasıl bulabileceğinizi anlatacağız. Hazır mısınız? Kemerlerinizi bağlayın ve hemen bir kağıt kalem alın. Çünkü bu tavsiyeler sizin hem paranızı hem de zamanınızı koruyacak.

İçindekiler

Adım 1 : SEO Danışmanını Nasıl Bulabilirim?

Hemen telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan “SEO danışmanı” kelimesini aratın. Sonrasında ilk sayfada çıkan bütün siteleri not alın. Çünkü bu sitelerin ve danışmanların kim olduğunu bulacağız. Sonra nasıl çalıştıklarını öğreneceğiz. Sonrasında ise en doğru isimle çalışarak istediğimiz noktaya en kısa zamanda ulaşacağız.

İlk sayfadaki siteleri not aldıktan sonra şimdi ikinci adıma geçeceğiz. Bakalım bu firmalar kendilerine ne kadar yatırım yapıyor. Onu öğreneceğiz. Unutmayın çok harcayan çok kazanıyordur.

Adım 2 : Reklam Veren Firmaları Bulmak

Şimdi önemli bir adımdayız. Google reklamları belirli bir maliyete sahiptir. Özellikle SEO gibi çok aranan kelimelerde tıklanma başına maliyet yüksektir. Hemen bir hesap yapalım. Örneğin tıklanma başına 5 TL ödeyen bir kişinin günde sitesini 100 kişi tıkladığını düşünelim. Bu kişinin ortalama aylık reklam harcamasının 15 bin TL olması demektir.

Bu kadar harcayan birinin muhakkak çok fazla müşterisi olmalıdır. İlk sayfada çıkan sitelerin hepsini kontrol edeceğiz. Size vereceğimiz bazı kelimelerde reklamlarda olup olmadığını kontrol edeceksiniz. Peki çok güzel hangi kelimeleri arayacağımı nereden bileceğim? Şimdi size bunun için ücretsiz bir araç göstereceğim.

Adım 3: Arayacağımız Kelimeleri Bulmak

Ücretsiz anahtar kelime bulma aracına buraya tıklayarak gidiyorsunuz. Sonrasında üst bölümden Google seçili olduğuna emin oluyorsunuz. Sonrasında yanındaki ülke seçimini Türkiye olarak seçiyorsunuz. Aranan kelime olarak “SEO” kelimesini giriyorsunuz. Bu örnekte anlatılanı aşağıdaki resimden kontrol edebilirsiniz.

Ücretsiz Anahtar Kelime Bulmak

 

Karşınıza çıkan listede SEO hizmeti ile alakalı olan kelimeleri not alıyorsunuz. Örneğim “SEO Hizmeti, SEO Uzmanı” gibi hizmet bildiren kelimeler seçmelisiniz. Bu kelimeleri Google’da arıyoruz. Not aldığınız sitelerden bu aramalarda reklamlara çıkan sitelerin yanına ufak notlar alıyorsunuz. Şimdi diğer aşamaya geçelim.

Adım 4 : SEO Danışmanları ile İletişime Geçin

Bu aşamaya kadar yer alan testlerinizi geçen firmalar ile iletişime geçin. Klasik bir mesaj ile onlardan SEO hizmeti almak istediğinizi söyleyin. Sonrasında sizinle iletişime geçmelerini isteyin. Sonrasında aynı gün içerisinde dönen firmaları not alın. Neden diye düşünüyorsunuzdur eminim. Çok basit ilgili bir firma veya kişi olmalıdır.

Bu adım sizin için çok önemli projenizi sahiplenmelidir. Siz ona mesaj atmadan sizinle iletişime geçmeli. Performans artışlarında sizden daha çok sevinmelidir. Profesyonelliğinin yanı sıra sizin gibi projeyi sahiplenmelidir. Bu adım gerçekten çok önemlidir. Lütfen bu adımı atlamayınız.

Adım 5: SEO Analizi İsteyin

Mevcut web sitenizin SEO analizini isteyin. Bunun için biraz sabretmeniz gerekecektir. Çünkü uzman kişi bu konuda vakit ayıracaktır. Sonrasında raporları mailinize isteyerek kontrol edin. Ona şu soruyu sorun bana analizi anlatabilir misin? Size oradaki görsel analizleri anlatabilir olmalıdır. Sonrasında her ay yeni analizleri alacaksınız. Bunları rahatça okuyabilmelisiniz.

Mevcut SEO analizini gerçek veriler ile karşılaştırın. Örneğin sitenizde bir form olduğunu varsayalım. Bu formu ayda 15 kişinin doldurduğunu varsayalım. Sitenizin yaklaşık 200-300 arasında trafik alması gerekir ki bu durum gerçekleşebilsin. Sizin raporunuzda çok az trafik görünüyorsa. Tam tutmayabilir ama yaklaşık değilse hemen uzaklaşın o firmadan. Çünkü sizi kötü göstererek size hizmet satmaya çalışıyordur.

Adım 6 : SEO Danışmanınıza Doğru Sorular Sorun

Çok önemli bir adım ile tekrardan karşınızdayız. Doğru sorular sormak bu işin kilit taşıdır. Şimdi size öyle sorular vereceğiz ki çok büyük bir avantaja sahip olacaksınız. “SEO nedir?” yazımızı lütfen bu sorulardan önce okuyun. Konu ile ilgili bilgi sahibi olun. Sonrasında size verdiğimiz soruları sorun ve cevaplarını önceden araştırın.

SEO Hizmeti Almadan Sorulması Gereken Sorular

  • Google Web Yöneticisi Yönergeleri‘ne uyuyor musunuz? -> Evet demesine aldanmayın.
  • En önemli SEO teknikleriniz nelerdir? -> Bunları size hiç bilmeyen birine açıkladığı gibi açıklamasını isteyin.
  • Müşterileriniz ile kısa bir görüşme gerçekleştirebilir miyim? -> Bunu muhakkak isteyin.
  • Ne kadar zamanda, nasıl sonuçlar bekliyorsunuz? Başarınızı nasıl ölçüyorsunuz? -> Bu soruya verdiği cevaba dikkat edin. Kısa süreler doğru olmayabilir.

Daha fazla soru sormayın hizmet vermekten vazgeçebilir. 🙂 Bu soruların yanıtlarını diğer firmalar ile karşılaştırın. Doğru cevaplarda benzerlikler olacaktır. Bu adımı da tamamladığımıza göre diğer adıma geçmenin tam vakti.

Adım 7 : Danışmanlık Ücretlerini Öğrenin

Fiyatlar konusunda size şu tavsiyede bulunmak isterim. Fiyatlara çok takılmayın. Aldığınız hizmet kaliteli ise çok daha fazlasını kazandıracaktır. SEO gerçekten ucuz bir iş değildir. SEO en temel kriter bütçedir. Bu temel taşı sağlayabilen firmalar doğru kişiler ile çok daha fazlasını kazanmaktadır.

Fiyatları aralarında karşılaştırın. Çok düşük fiyat verenleri eleyin. Emin olun kaliteli hizmet alamayacaksınız. Çünkü çok güzel bir atasözü vardır. Ucuz etin yahnisi olmaz diye. Gerçekten bu durum için geçerliliğini korumaktadır. Size çok fazla fiyat veren firmaların ise fiyatlarının neden yüksek olduğunu sorun. Bir kaç hizmeti beraber sağlıyor olabilirler.

Adım 8 : Sözleşme Yapın

Size bütün sunduğu vaatleri içeren bir sözleşme yaptığınızdan emin olun. Bu vaatler gerçekleşmediğinde sizi koruyan bir sözleşme olmalı. Tabi ki vaatler gerçekleştiğinde ise firmayı korumalıdır. Sözleşme önemli bir adımdır. Buna yanaşmayan firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Sözleşmenin şartlarını iyice okuyun. Uzlaşamadığınız noktaları karşılıklı anlayış içerisinde değiştirin. Bu durumlarda baştan tartışmak en doğrusudur. Siz bu durumda haklı iken haksız duruma düşmemelisiniz. Dediğimiz gibi paranızı ve zamanınızı güvende tutun. Sözleşmenin geçerli olduğundan başlamadan emin olmayı unutmayın.

Adım 9 : Sıralama Garantisi Verenlerden Uzak Durun

Düşünün hiçbirimiz Google ve diğer arama motorlarının sahibi değiliz. Nasıl biri size garanti verebilir? Tabi ki çok kolay verebilir. 🙂 Siz artık bu numaraları yemeyeceksiniz. Önemli olan müşteri trafiğidir. Müşteri trafiğine sahipseniz sıralamanız da bir o kadar yüksek olacaktır. Düşünün kimse sitenizle etkileşime geçmedikten sonra hizmetin bir anlamı yok.

Aldığınız hizmetleri müşteri trafiği üzerinden konuşarak kendinizi güvenceye alın. Kimse size bu kadar kişi gelir diyemez. Fakat belirli aralıklar verebilir. Bu uzman kişilerin verdiği analizler genellikle doğru çıkar. Bir çok ölçme metriğine sahiplerdir. Önceki analizlerden faydalanarak bu konuda size tahmini sayılar verebilirler.

Adım 10 : Sabırlı Olun

Sabır bu işin en önemli noktalarından biridir. Dünyanın en iyi SEO danışmanını dahi bulsanız yarın birinci sıraya çıkmayacaksınız. Kalıcı ve sabırlı bir çalışmadan yana olun. Evet kulağa hoş gelmediğini biliyorum. Şu durumu asla unutmayın. Kalıcı olmak size uzun vadede daha çok şey kazandıracaktır. Bu kazanımları yanlış kişilerle göz ardı etmeyin.

Bir SEO hizmetinin sonuçları rekabet seviyesine göre değişmektedir. Bu durumda sektörünüzü iyi tanıyın. Güçlü firmalar ile rekabet zaman alacaktır. Ona göre kazandıracaktır. Unutmayın son olarak siz kalite isteyin. Sizi o kalite istediğiniz noktaya ulaştıracak tek şeydir. Son aşamayı da tamamladık.

 

SEO danışmanı sayfamızı ziyaret ederek bizi daha yakından tanıyabilirsiniz. Biz size anlattığımız bütün adımları sağlıyoruz. Bunu kalitemiz için bir borç olarak biliyoruz. Ücretsiz teklif iste sayfamızdan bizimle iletişime geçin. Ücretsiz fiyat teklifi fırsatını kaçırmayın.