Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO kelimeler üzerinde değil, anlamlar üzerine inşa edilmiş arama motoru optimizasyonu tekniğidir.

İçindekiler

Neden Semantik SEO Oldukça Önemlidir?

Bu konu oldukça uzun bir konu.  SEO gelişimini incelemek çok önemli. Eski zamanlarda arama motoru optimizasyonu yapmak oldukça kolaydı. Sitenin teknik SEO sorunlarını çöz ve kaliteli backlink al.

İlk yazılarımızdan süre gelen bahsettiğimiz bir söz var “Google insan olmaya çalışıyor.” bu söz ile kastettiğimiz Semantik SEO geliyordu. Asıl önemli olan artık sizin insanlara yönelik değerler üretmeniz.

Örneğin bir Çin sitesinden backlink aldınız. Hangi Türkçe bilen Çinli sizin sitenizi ziyaret edip okur? Dolayısıyla artık arama motorları da bunu önemsemiyor.

Geriye ne kaldı anlamlı içerikler üretmek. Hatta hiç olmayan içerikler üretmek. Arama motorları evrimini tamamlamaya başladı siz de artık robotlar için değil insanlar için üretmeye başlamalısınız.

Semantik SEO Neden Önemli?

Anlamlı Ufak Bir Hikaye

Bir örnek üzerinden inceleme yapalım istiyorum. İsviçre’de bir karşılaştırma platformu bir yazılım ürettiriyor. Bu yazılımın amacı tüm emlak sitelerinden ev ilanlarını çekmek.

Yazılım ev ilanlarını çekip referans göstererek asıl paylaşılan sitelere yönlendiriyor. Bizdeki fiyat karşılaştırma siteleri gibi düşünebilirsiniz. Bu yazılım bütün emlak sitelerinden ilanlar çektiği için insanlar arasında popüleritesini arttırıyor.

Bu ilanları yayınladıkları sitede kendi nakliye platformlarının reklamlarını yapıyorlar. Kimler taşınır sorusunun cevabı ile yazılan program İsviçre’nin en büyük nakliye platformunu oluşturuyor.

Burada anlatmak istediğim şey kullanıcılarınıza değer sunmadan onları artık sitenize çekemeyeceksiniz. Sitenizde verdiğiniz hizmetlerle ilgili bilgiler verin. Değerler üretin. Arama motorları da sizi müşterilerinize referans göstersin. Anlaşma oldukça basit. 🙂

Semantik SEO Stratejileri

Geldik size bu anlamsal SEO ile ilgili tavsiyeler vermeye. Bütün aşamaları dikkatlice okumanızı ve düşünmenizi tavsiye ederiz. Bize görüşlerinizi aktarmak için yorumlara yazılarınızı yazabilirsiniz.

Anlama Odaklanın

Semantik, kelime anlamı olarak anlamsal veya anlambilim olarak geçmektedir. Eski SEO uyumlu içeriklere baktığımızda botların anlaması için kelimelere fazlaca yer verilirdi.

Artık ise anlama değer veriyor. Nedeni arama motorlarının anlam içerisinden hedeflediğiniz kelimeleri belirleyebilmesidir. Dolayısıyla aynı kelimeye yer vermek yerine eşanlamlı kelimelere yer verin.

Aynı anlama gelebilecek ifadelerle açıklamaya önem gösterin. Ayrıca içeriklerinizi okuyucu gibi yazın. Derine doğru ilerledikçe okurlarınıza derin bilgiler vermeye gayret edin.

Özgün Olun

Düşünün neden yeni şeyler trend olur. Az sayıdadır ve özgündür. Ürün farklılaştırma bir meslek grubudur. Bu meslek grubu büyük firmalar için çalışırlar ve inanılmaz ücretler kazanırlar.

Düşünün bir cüzdan üreteceksiniz. Piyasada milyonlarca farklı cüzdan var ve satmak için farkınız olmalı. Aynı konudan ilerlersek, çok fazla içerik ve rekabet var. Özgün olmalısınız. Yeni şeyler tanıtmalı ve anlatmalısınız.

Diğer içerikleri okuyup daha iyisini yazmayı hedeflemelisiniz. Farklı bir bakış açısı getirmelisiniz. Yoksa sizin veya başkasının içeriği farklı olmayacak. Arama motorları da sizi değerli saymayacaktır.

İlgi Çekici Görseller Paylaşın

Biz insanlar sıkılmaya meyilli canlılarız. Kendimizden yola çıkarak, dikkatimizi toplamaya yönelik içerikler paylaşın. Örneğin konunun en derin noktalarında espriler yapın.

En karmaşık konuda bir görselle konuyu tamamen anlatın. İlgi çekici görseller oldukça önemli. Kimse SEO ile ilgili bir içerik okurken bilgisayar görmek istemiyor. Şahsen ben de. 🙂

Kullanıcılar Bunu Sordu Bölümüne Dikkat Edin

Arama motorları son dönemde “Kullanıcılar Bunları da Sordu” bölümü yer almaya başladı. Buradaki sorular kullanıcıların içerikler içerisinde aradığı sorular.

Bizim için ise bulunmaz nimet. Çünkü biz o sorulara cevaplar verdikçe değerli okuyucularımız içeriğimizi daha önemle inceleyecektir. Sitemizde daha fazla vakit geçirecektir.

Arama motorları ise aslan parçası yüzümüzü kara çıkarmadın diyecektir. Yeni kullanıcılara da bizi referans gösterecektir. Hoşgeldin Semantik SEO. 🙂

Semantik SEO Ne Demek?

Dahili Bağlantılar Verin

Bazı SEO uzmanları ile tanıştığımda bana hiç backlink almadıklarını söylemişlerdi. İnanmadım tabiki. Sonra farkettim ki onlar bu stratejiyi erken farkedenlermiş.

Kendi backlinklerini site içerisinden kendilerine verenlermiş. Amaçları kullanıcıya bilgi vermek ve onları hizmet sayfasına yönlendirmekmiş. Onlara burdan selamlarımı iletiyorum ve ayrıca tebrik ediyorum.

Siz de site içi linklemeler ile kullanıcılarınıza önemli sayfalarınızı belirtin ve arama motorları da bir insan olarak bunu anlasınlar. Geri bağlantılar için para harcamayın.

Uzun İçerikler Üretin

Bir çok yerde duyacaksınız bunu. Farklı görüşler var bu konu ile ilgili. Kısa ve anlamlı olsun ilk görüş. Uzun ve her konuya değinsin ikinci görüş.

Her işin kolayı var. Uzun ve anlamlı olsun. Ayrıca her soruya cevap verin. Okuyucuyu sıkmayın. Mükemmel oldu bence. 🙂 Ben açıkçası bu konu ile ilgili bir çok deneme yaptım.

Genel olarak bahsettiğim gibi olan içerikler arama motorları için daha değerli oluyorlar. Size de tavsiyem detaylı, uzun, anlamlı ve eğlenceli içerikler üretmeniz olur.

İnsanlara Yönelik İçerikler Üretin

Arama motorları geçmişten bugüne oldukça geliştiler ve yeni bir çağ başlıyor. Bu çağ içerik üreten , değer katan içerikleri hedef alan bir çağ. Bu çağı açıp, devrimlerini tamamlamak üzereler.

Anlamı ve üretimi öne çıkarıyorlar. Hizmet sayfalarını kısa, bilgi sayfalarını oldukça detaylı istiyorlar. Kullanıcılarını arttırmak istiyorlar. Onlara daha doğru bir deneyim sunmak istiyorlar.

Size de tavsiyem sesli aramaya tamamen geçmeden içeriklerinizi oluşturmaya başlayın. Semantik SEO tufanının sizi de başka siteler altında bırakmasına izin vermeyin.

Semantik SEO Stratejileri

Semantik SEO ile İlgili Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Semantik Anahtar Nedir?

Semantik anahtar, anlamsal anahtar anlamına gelmektedir. Bir içerikte anahtar kelimenin çokça kullanılması yerine eş anlamlılarının kullanılmasıdır.

Semantik Makale Nasıl Yazılır?

Semantik makale yazarken öncelikle içeriği okuyacak kitle belirlenmelidir. Arama niyetine uygun olan ve bilgilendirici içerikler üretilmelidir. Anlama odaklanılmalı ve kullanıcıyı sıkmadan istenen tüm bilgiler verilmelidir.

Semantik Strateji Nedir?

Semantik strateji, SEO stratejisinin içerik üretmeye dayalı şekilde ilerlenmesidir. Site içi SEO terimlerinin daha önem kazandığı bir SEO stratejisidir. Uzun vadede başarı getiren bir yöntemdir.

 

Sonuç ve Özet

  • Semantik kelime anlamı olarak anlamı ifade etmekteydi.
  • Kelimelere değil, anlama odaklanılmalıydı.
  • Arama motorları evrimini tamamlamak üzereydi.
  • Özgün ve anlamlı içerikler üretilmeliydi.

Kısacası arama motorları insan olmaya çalışırken siz içeriklerinizi botlara göre hazırlamayınız. Semantik SEO her şeyin başlangıcı. Bu işin sonunun nereye gideceğini kimse tahmin edemez. Fakat, değer üretenlerin etkilenmeyeceği kesin.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Ayrıca bizden birebir SEO eğitimi almak için SEO Eğitimi sayfamızı ziyaret edip formu doldurabilirsiniz.