SEO analiz edilirken bir çok rapor oldukça yüzeysel kalmaktadır. SEO Analiz raporları yüzeysel kaldığı için eksik noktalar hakkında bir karara varılamamaktadır. Öncelikle size en kapsamlı SEO analiz raporunu nasıl oluşturduğumuzu anlatacağız. Sonrasında bizimle çalışarak ücretsiz SEO raporunuzu elde edebilirsiniz.

İçindekiler

SEO Analiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO analizi bir web sitesinin eksik veya tam yanlarını bulmaktır. Bunları belirli bir rapora yerleştirdiğimizde elle tutulur bir SEO analiz raporu oluşturmuş oluruz. Bir çok araç kullanılmaktadır bu raporu oluşturmak için. Biz bu anlamdaki en kapsamlı araç olan Semrush aracını kullanıyoruz.

Şimdi bir site seçtik. Sizinle beraber aşamalar halinde bu siteyi analiz edeceğiz. Şu ana kadar hiç anlatılmamış bir detayla içeriği paylaşıyoruz. Unutmayın biz saklamıyoruz bildiklerimizi bizim farkımız sadece kalitemiz. Şimdi adım adım başlayalım.

SEO Analiz Raporu Oluşturmak

Analiz raporunu sizinle beraber temel seviyede oluşturacağız. Hatta bir çok kişi için oldukça profesyonel kalacak. Ama bu adımları sizinle resimli olarak paylaşacağız. Siz her adımı kendiniz deneyerek yapabileceksiniz. Daha fazlasına ihtiyacınız var ise biz buradayız. Şimdi ilk aşama olan projemizi başlatmak bölümünü yapalım. Devamında ise diğer adımları uygulayarak sizinle beraber bir rapor oluşturalım. Hadi başlayım!

SEO Analiz Proje Başlatmak

Analiz aşamasının ilk adımı projeyi kurmak başka bir deyişle başlatmaktır. Öncelikle Semrush aracına giriş yapıyoruz. Sonrasında bu araç ile sağda yer alan ‘+Create project’ butonuna tıklıyoruz. Sonrasında karşımıza çıkan sayfada domainimizi giriyoruz. Devamında ise bir altında yer alan sekmeye ise ana lokasyonumuzu giriyoruz. Bu önemli bir aşamadır. Burayı dikkatle yapınız. Uluslararası bir hedefleme bile yapsanız en çok trafik aldığınız noktayı mutlaka buraya belirtin.

Sonrasında altta yer alan hedef anahtar kelimeler bölümüne sistem kendisi otomatik kelimeler girmektedir. Sizin kelimelerinizi girmiyorsa siz bunları değiştirebilirsiniz. Ayrıca sizin için önemli olan anahtar kelimeleri mutlaka dahil etmelisiniz. Şimdi biz projemizi başlatalım ve diğer aşamamıza geçelim. Diğer aşamalarımızda oluşan raporu sizinle beraber inceleyeceğiz.

SEO Analiz Raporu

Karşımıza çıkan sayfada genel bir rapor görüyoruz. Bu raporu şimdi sizinle beraber aşama aşama inceleyeceğiz. Öncelikle ilk adımımız genel gidişatı inceleme. Bunlar sitenin yetki puanı, aylık organik trafiği, organik kelime sayısı ve referans olan site sayısıdır. Ücretli kelimeler değişebileceği için şimdilik bunu eklemiyoruz.

Dikkat ederseniz örnek sitemizin 100 üzerinden 83 bir yetki puanı var. Bu oldukça yüksek bir rakam. Bunun için uzun bir çalışma yapılmıştır. Aylık olarak 232.000 organik trafik almaktadır. Bu oldukça yüksek bir organik trafik oranı. Ayrıca yaklaşık 97.800 organik kelimede ilk 100 içerisinde yer almakta arama sonuçlarında. Bu da mükemmel bir sayı.

Yaklaşık 84.600 farklı siteden backlink alınmış veya verilmiş. Büyük bir firma olduğu için doğal bir sayı. Arama motorlarını olumsuz etkilemeyecektir. Bu 84.600 siteden toplamda 249.000.000 backlink verilmiş bu durum bizce olumsuz bir durum. Ortalama bir siteden 2-3 aralığında link alınması gerektiği göz önüne alınırsa. Bu yüksek bir rakam.

Ayrıca ücretli 2.800 kelimeye yatırım yapılarak reklam verilmiş. Neticesinde buradan da 66.800 ücretli trafik alınmış. Oldukça iyi bir ücretli trafik sayısı. Bazı ana hatlarda düşüş bazılarında yükseliş var. Bu durum gayet normal. Büyük bir projeyi yönetmek her zaman daha zordur. Bazı kayıplar göz ardı edilebilir. Aşağıdaki resim raporun genel görünüşü adım adım içindeki önemli yerleri inceleyeceğiz.

SEO Analiz Raporu

SEO Analiz Sıralama Takibi

Bize otomatik kelimeler verdi. Bunlar zaten sitenin aramalarda göründüğü kelimeler olduğu için iyi bir sıralama puanı olacaktır. Şimdi Position Tracking üzerine tıklayarak sıralama takibi sayfasına gidiyoruz. İncelemek gerekirse 200 kelimenin tamamında ilk 100 içerisinde. Ayrıca en önemlisi 108 kelimede ilk üç içerisinde yer almaktadır.

Arama sonucu sıralamalarında kelimelerin ortalama sonucu yaklaşık 5. sıradadır. Bu arama sonuçlarına tıklamalarda iyi trafik aldığının göstergesidir. Dolayısıyla sizin de hedefiniz böylesine büyük olmalıdır. Ayda binlerce trafik almak sizi her gün yeni müşteriler ile tanıştıracaktır.

Top Keywords butonuna tıklayarak her anahtar kelimenin ayrı ayrı sıralamasını görebilirsiniz. Genel olarak anahtar kelime sıralamaları ile anlatacaklarımız bu kadar. Şimdi isterseniz diğer aşamaya geçelim.

SEO Analiz Anahtar Kelime Sıralama

SEO Analiz Trafik Analizi

Trafik analizi siteye giren müşterilerin ortalama davranışlarını incelemek için kullanılır. Siz de Traffic Analytics butonuna tıklayarak detay sayfasına gidebilirsiniz. Şimdi detay sayfasına giderek incelemelerimizi detaylandıralım. Öncelikle şubat ayında yaklaşık 8.400.000 kullanıcı siteye giriş yapmış. Bunların yaklaşık 3.100.000 kadarı yeni kullanıcı olmuş. Bu gerçekten mükemmel bir rakam. Ortalama olarak bir ziyaret 3 ile 4 arası sayfa görüntülemiş.

Her giren kullanıcı ortalama 13 dakika sitede vakit geçirmiş. Bir analiz aracı olduğu için bu rakamın yüksek olması doğal. Ama hakkını vermek gerekirse oldukça yüksek bir süre geçirilmiş. Ayrıca toplamın kullanıcı sayısına bölünmesi ile bulunduğunu da belirtmek isteriz. Ayrıca giren 10 kişiden 4’ü yaklaşık olarak siteden hızlıca geri çıkış yapmış. Bu böyle bir site için olumsuz bir rakam.

Bu site uluslar arası bir site olduğu için altta farklı dillerdeki ziyaret bilgileri de verilmiştir. Bu analizin sonucunda site bizden neredeyse tam puan aldı. Kaliteli bir çalışma ve olumsuzluklara rağmen rakamları mükemmel bir site. Unutmamak gerekir ki böyle projelere genel saldırılar vardır. Dolayısıyla çoğu olumsuzluğu bu saldırılar oluşturmaktadır.

SEO Analizi Kullanıcı Trafiği

SEO Analiz Sayfa İçi Denetim

Bu aşamada ana raporumuzdan On Page SEO butonuna tıklayarak detay sayfasına gidiyoruz. Devamında ise karşımıza bir sayfa çıkıyor. Bu sayfa içerisinde sitemizde bazı önerileri buluyoruz. Rakiplerimiz ile bizim içeriklerimizi karşılaştırıyor. Sonrasında bize bazı fikirler sunuyor. Bu fikirler genel bir analiz sonucu ortaya çıkmaktadır. Kısa süremizin olduğu projeleri için oldukça değerlidir.

Oradan bir sayfaya gidiyoruz ve sizinle önerileri kısaca inceleyelim. Biz 4. sırada yer alan google search operators sayfasının yanında bulunan yeşil butona tıkladık. Karşımıza çıkan sayfada bazı analizleri inceleyeceğiz. Açılan sayfada uzun bir rapor var size bunların bir bölümünü göstereceğiz.

Sitenin içeriğinde oldukça google search kelimesini geçirdiğini söylüyor. Bunun azaltılmasının SEO çalışmalarına olumlu yansıyacağını belirtiyor. Ayrıca arama sonucu başlığının sayfa başlığı ile eşleşmediğini söylüyor. Tavsiyemiz olsun her söylenen doğru değildir. SEO bir şeyi düzelterek 1. sıraya çıkabileceğiniz bir şey değildir. Bu aşamada doğru yapılmasına rağmen rapor yanlış olduğunu belirtmiştir.

SEO Analiz On Page Analizi
SEO Analiz Site İçi Denetim

Sonuç

SEO analizi oluşturulurken dikkatle çalışmak gerekir. Size genel manada bugün bir raporu nasıl oluşturabileceğinizi anlattık. Gerçekten para ödemeden bir analiz gerçekleştirebilirsiniz. Bunları bizim gibi yorumlayabilirsiniz. Yorumlamak oldukça önemlidir. Bu adımı atlamayın. Çünkü doğru yorum olumlu sonuç getirecektir.

Bizimle çalışarak kendi detaylı analiz raporunuzu edinebilirsiniz. Ayrıca her ay sonunda yeni raporunuzu alarak bir önceki ay ile karşılaştırabilirsiniz. SEO uzmanı sayfasını ziyaret edip formu doldurarak bizimle iletişime geçin. Size detaylı SEO analiz işlemini gerçekleştirelim. Hem de bizimle çalışan firmalara ücretsiz şekilde sunuyoruz bu raporu. Sağlıcakla kalın. Bir sonraki  yazıda görüşmek üzere.