SEO organik trafiği arttırma üzerine yapılan optimizasyonlardır. Peki SEO danışmanlığı nedir? SEO Danışmanlığı, SEO optimizasyonu gerçekleştirilirken her türlü çalışmayı kapsayan geniş bir danışmanlık hizmetidir. Bu hizmet içerisinde bir çok durumu barındırmaktadır. Örnek vermek gerekirse SEO danışmanlığı hizmeti, site içi ve site dışı tüm SEO optimizasyonlarını kapsar.

Neden SEO?

Günümüzde bir çok firma dijitalleşmektedir. Dijitalleşen sektörler dijital platformların kriterlerine uymalıdır. Bu platformlar tahmin edebileceğiniz gibi Google gibi arama motorlarıdır. Bu arama motorları belirli kriterlere sahiptir. Örneğin site hızı kriteri arama motorları için çok önemli bir kriterdir.

Google yaptığı bir araştırmada büyük bir kullanıcı kesimini analiz ediyor. İki saniyeden uzun sürede açılan siteleri tercih etmediğini belirtmiştir. Dolayısıyla düşündüğümüzde Google iki saniyeden uzun sürede açılan siteleri yüksek sıralara çıkarmayacaktır. Bu gibi kriterler arama motorları için sıralamaların temelini oluşturan yapılardır.

Peki Neden SEO yaptırmalıyız? Çok basit bir cevabı var, herkese ulaşabilmek için. Düşünün yeni bir firma açtınız ve biz ürün satacaksınız. Büyük bir şehirde merkezi bir yerde açmak size çok fazla müşteri getirecektir. Size ilginç bir bilgi vereyim. Dükkan kiranızın beşte birine daha fazla müşteri buluşmaya ne derdiniz?

Çok isterdim dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu yüzden SEO çok önemli. Sürekli para harcamadan yeni müşterilere ulaşmak isterseniz SEO optimizasyonu yapmalısınız. Arama motorlarının gözüne girmelisiniz. Dolayısıyla üst sıralarda yer edinmeli ve ürününüzü insanlarla buluşturmalısınız.

Neden SEO?

SEO Optimizasyonu

SEO optimizasyonu içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar site içi ve site dışı SEO optimizasyonudur. Site içi çalışmalar genel olarak içerik oluşturma ve teknik SEO çalışmalarıdır. Site dışı çalışma ise backlink inşası ve markalaşma sürecidir. Bu iki çalışma beraber iyi yönetilirse çok başarılı sonuçlar alınır.

Doğru bir danışmanlık size zamanınızı ve paranızı boşa harcamanızı engeller. Doğru SEO danışmanı ile Çalışmak adlı yazımızdan doğru danışmanı nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz. İki aşamayı şimdi detaylı biçimde inceleyeceğiz. Sonrasında örnekler vererek daha rahat anlamanızı sağlayacağız.

Site İçi SEO Optimizasyonu

Site içi SEO optimizasyonu belirli başlıklar altında incelenir. Bunlar sırasıyla;

  • İçerik Optimizasyonu
  • Site İçi Link Optimizasyonu
  • Görsel Optimizasyonlar
  • Site Hızı Optimizasyonu
  • Farklı Cihazlar ile Uyumluluk

gibi farklı optimizasyonlardır. Biz ise site içi çalışmayı şu şekilde özetliyoruz. Kaliteli içerikler üret. Sonrasında bu içerikler içerisinde kullanıcılarını yönlendirebileceğin başka içeriklere sahip ol. Sonrasında doğru görseller seç. Doğru sayfalardan doğru sayfalara linkler oluştur. Temanı optimize et. Site hızını yükselterek kullanıcılarına kaliteli hizmet sunmaya başla.

Şimdi site içi optimizasyonu bir senaryo ile daha doğru anlamanızı sağlayalım. Örneğin bir araba kiralama şirketiniz olduğunu varsayalım. Öncelikle araba kiralama anahtar kelimesini hedeflediniz. Tabi ki sabah uyandığınızda birinci sıraya çıkmayacaksınız. Ne yapmalısınız? En başta rakiplerinizden daha kaliteli içerikler üretmelisiniz.

Örneğin “Araba Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler” diye bir içerik oluşturun. Burada karşılaşılabilecek bir çok sorunu yazın. Sonrasında “Sorunsuz Online Araba Kiralama” içeriğinize yönlendirin. Endişesi olan müşterilerinizi sorunlarını çözebilecekleri içeriklerinize yönlendirdiniz. İlk iki adımı gerçekleştirdik. Dikkat çeken görseller kullanın bu sayfalarınızda.

Sonrasında sitenizin her cihaza uyumlu olarak çalıştığını kontrol edin. Sonrasında site hızınızı arttırarak gelen kullanıcılar mükemmel deneyim sunmaya başlayın. Site içi optimizasyona eminim daha önce hiç bu gözle bakmamıştınız. Emin olun göründüğü kadar zor değil. Sabır ve tecrübe optimizasyon için gereken en önemli iki şeydir.

 

Site Dışı SEO Optimizasyonu

Site dışı SEO optimizasyonu bir çok kişiye göre backlink almaktan ibarettir. Bize göre ise markalaşma çalışmasıdır. Düşünün hanginiz ilk araştırmasında bir hizmet veya ürün alır? Neredeyse hiçbirimiz almayız. Peki baktığımız siteler bizi takip etseydi? Devamlı bizimle beraber yaptığımız aramalarda görüntülenseler. Sosyal medyada gezinirken aniden karşımıza çıksalar?

Emin olun şuan harika bir dijital pazarlama taktiği öğreneceksiniz. Büyük firmalar akıllarımıza yer ettikleri için büyük firmalardır. Şimdi size bu çalışmaları sırasıyla anlatalım. Bu çalışmalar;

  • Veri Toplamak
  • Backlink İnşası
  • Google Reklamları
  • Sosyal Medya Reklamları
  • Veri Analizleri

aşamalarından oluşmaktadır. Tabi ki biz sizinle daha iyi anlamanız için bir örnek üzerinden gidelim. Diğer örnekteki araba siteniz site içi çalışmalarını yaptı ama beklediği müşteriye ulaşamadı. Neden böyle bir durum olabilir? Tabi ki site dışı çalışmaları yapılmadı. Sitenize giren veya sizin için önemli olan kelimeleri arayan insanlardan veriler topluyoruz.

Bu analizler devam ederken sektörünüzdeki sitelerden backlink yani referanslar topluyoruz. Sonrasında bu durumlar gerçekleşirken topladığımız verileri analiz ediyoruz. Hedef kitlemizi belirleyip onları devamlı reklamlarımızla takip ediyoruz. Sonrasında ise binlerce sektörünüze göre milyonlarca müşteriye ulaşıyoruz. Eminim site dışı SEO optimizasyonuna hiç bu pencereden bakmamıştınız.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

SEO danışmanlık ücretleri sektörünüzdeki rekabete göre belirlenmektedir. Bu rekabet belirli araçlarla ölçülmektedir. Sonrasında yapılan analizler ile bir ücret belirlenmektedir.

SEO ücretleri belirlenirken alınacak hizmetler iyi belirlenmelidir. Asla kullanılmayacak hizmetlere ekstra ücretler ödenmemelidir. Verilen hizmetler detaylıca raporlanmalı ve müşteriye sunulmalıdır.

SEO Nasıl Yapılır?

Google açıkça belirtir ki tüm SEO çalışmaları Google botları için değil insanlar için olmalıdır. Bizim bakış açımız şu şekilde sitemize binlerce kişi girse günde ama giren herkes geri çıksa yaptığımız bütün çalışmalar boşuna gidecektir.

Dolayısıyla bizim için SEO müşteriler için yapılır. SEO bizim için kaliteli içerik demektir. SEO yapmaktaki asıl amacımız insanlarla iletişime geçebilmektir. Size de bunu tavsiye ederiz.

SEO Ne Demek?

SEO arama motorları kriterlerine uyularak insanlar için yapılan kalite sunma amacı içeren optimizasyonlardır. SEO’nun açılımı “Arama Motoru Optimizasyonu(Search Engine Optimization)”dur. İngilizce karşılığının baş harfleri alarak oluşturulmuş bir kelimedir.

SEO gelişen teknoloji içerisinde doğru dijital pazarlama yapabilmek için gerekli arabirimdir. Doğru kullanıldığı sürece olumlu sonuçlar döndürecektir. Kalıcı çalışmalar için biçilmiş kaftandır.

SEO’nun Geleceği Nasıldır?

Bu soru çok değerli bir sorudur. Şuan arama motorları kendini kandıran içerikleri tam olarak algılayamamaktadır. Gelişen yapay zeka ile kısa sürede sadece arama motorlarını kandırma amaçlı yapılan çalışmalar etkisini tamamıyla yitirecektir.

Dolayısıyla arama motorları doğru içerikleri sadece yukarı sıralara çıkaracaktır. Size ufak bir tavsiyemiz olsun kalıcı çalışmalara odaklanın. Bir gün sizde arama motorlarında silinmek istemiyorsanız tabi ki.

 

SONUÇ

Sonuç olarak SEO uzun süreli bir çalışma disiplini gerektirir. Bu sabrı ve emeği gösteren herkes istediği yere ulaşacaktır. SEO danışmanlığı ise sizi zaman kayıplarından kurtararak doğru sonuçlar almanızı sağlayacak bir danışmanlık hizmetidir. Bu danışmanlık hizmeti ile arama motorlarının güvenini kazanarak çalışmalarınızı kalıcı hale getirebilirsiniz.

SEO danışmanlığı sayfamızı ziyaret ederek bizim çalışma sistemimiz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda https://camdalio.com/ucretsiz-teklif-iste/ sayfamızdan her hizmetimiz için ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz. Camdalio ile bir sonraki yazıda görüşmek üzere.