SEO uyumlu makale yazmak daha doğrusu içerik oluşturmak oldukça önemlidir. Size bunu oldukça detaylı şekilde anlatacağız. Öncelikle içerik oluşturmak SEO için önemlidir. Daha önemli olan doğru içeriği oluşturmaktır. Bunu yaparken bazı kurallara uymak oldukça önemlidir. Çünkü yazdığınız içerik bazı özellikleri taşıyor olmalıdır.

İçindekiler

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, içeriğinizin SEO kriterlerine uygun olarak yazılması veya düzenlenmesidir. Daha detaylı şekilde açıklamak gerekirse aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır. Bu kriterler :

 • Özgünlük
 • Okunabilirlik
 • Görsel Optimizasyon
 • Bağlantı Noktaları
 • Başlık Optimizasyonu
 • Anahtar Kelime Kullanımı

olarak listelenebilir. Devamında ise bu kriterlere uyarak SEO dostu içerik üretebilirsiniz. Şimdi size bu kriterleri sırasıyla açıklayacağız. Yazıyı bitirdiğinizde çok rahat şekilde SEO uyumlu içerikler oluşturabileceksiniz.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmak

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Öncelikle kısaca açıklamak isteriz. Amaç arama motorlarına şirin gözükmek değildir. Asıl amaç kullanıcı için kaliteli bir içerik oluşturmaktır. Örneğin bir hizmet satmak istiyorsanız içeriğinizin amacı hizmetinizi satmak olmalıdır. Kimse 2000 kelimelik bir halı yıkama makalesi okumayacaktır. Dolayısıyla öncelikle amacınız arama motorlarını kandırmak olmamalıdır. Sonrasında kullanıcınızı sitenizde tutacak bir içerik yazmalısınız.

Özgünlük

İlk başlangıç özgünlüktür. Neden mi? Çünkü arama motorları ellerindekinin aynısını yapan birini sevmeyecektir. Düşünün çok satan bir kitabınız var aynısını yazar mısınız? Dolayısıyla amaç sektörünüzdeki firmalar ile aynı olabilir. Fakat içerikleriniz özgün ve farklı olmalıdır. Düşünün herkes hizmet satma içeriğine sahipken siz hizmet alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili içerikler oluşturabilirsiniz.

Bu durum sizi rakiplerinizden farklı kılacaktır. Dolayısıyla hizmeti almaya gelen müşteriler önce sizin sayfanızı ziyaret edecektir. İşte yeteneklerinizi orada sergilerseniz başka bir firmadan önce sizi tercih edeceklerdir. Özgünlük oldukça önemlidir. İçeriklerinizi farklılaştırın fakat kaliteli içeriklere sahip olun.

Okunabilirlik

İçeriğiniz okunabilir olmalıdır. Uzun cümleler insanlar için sıkıcıdır. Kısa ve net cümleler ile içeriklerinizi oluşturmalısınız. Bunun nedeni insanlar aşamalı içeriklerden hoşlanırlar. Sade ve yalın bir dile sahip olmalısınız. Sizin için bunları denetleyebileceğiniz bir araç vermek istiyoruz.

Bu araç Hemingway. Asıl olarak İngilizce için oluşturulmasına rağmen Türkçe için de en kullanılabilir araçtır. İçeriklerinizi oraya kopyalayıp yapıştırarak içeriğinizin okunabilirlik puanını alabilirsiniz. Sizin için önerimiz 1-3 arasında bir skor almanızdır. Arama motorları için içeriklerinizi okumak daha kolay olacaktır.

SEO Uyumlu Makale Okunabilirlik

Görsel Optimizasyon

Bu oldukça önemlidir. Özellikle bilgi verici içeriklerde görsel aramalar olmaktadır. Dolayısıyla görsellerinizi arama motorları için optimize etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse resimler ile ilgili üç bilgi sizin için şimdilik yeterli olacaktır. Birincisi boyut resimleriniz 200 kb altında olmalıdır.

İkincisi title yani başlık bilgisi bu resminizin içeriğinize uygun bir başlığı olmalıdır. Diğeri ise alt bilgisidir yani resmin açıklama bilgisidir. Resmin neyi ifade ettiğini burada açıklamalısınız. Son olarak bir tüyo vermek isteriz. Bu da görsellerinizi baktığınızda içeriğinizi yansıtan resimlerden seçin. Bunun nedeni arama motorları artık görselleri tanımlayabiliyor. Gelecekte bununla ilgili bir çok site negatif SEO ile karşı karşıya kalacak.

Bağlantı Noktaları

Bağlantı noktaları, başka bir deyişle dahili ve harici bağlantılar. Bu oldukça önemlidir. Bilgi almaya gelen birini hizmet sayfalarınıza yöneltmelisiniz. Düşünün bu sayfadan örnek vermek gerekirse. Bir kişi “SEO Uyumlu Makale” araştırması içerisindeyse bilgi almak istiyordur. Bu nedenle onu hizmet değil eğitim sayfasına yönlendirmelisiniz.

Örneğin size içerikle ilgili bilgi veriyoruz. Sonra sizi SEO eğitimi sayfamıza davet etmek daha olumlu sonuçlar doğuracaktır. Dolayısıyla SEO uyumlu içerik üretmek için önemli olan noktalardan biri site içi linkler vermektir. Bunlar mantıklı bağlantılar olmalıdır. Arama motorlarının insanların sitenizde gezinmesi hoşuna gidecektir.

Başlık Optimizasyonu

Bir çok kişi bu noktayı es geçer. Bu oldukça önemli bir noktadır. Html 6 adet başlık türüne sahiptir. Bunlar :

 • H1 ->  Ana başlık
 • H2 -> Alt Başlık (H1’in bir alt başlığıdır.)
 • H3 -> Alt Başlık (H2’nin bir alt başlığıdır.)
 • H4 -> Alt Başlık (H3’ün bir alt başlığıdır.)
 • H5 -> Alt Başlık (H4’ün bir alt başlığıdır.)
 • H6->  Alt Başlık (H5’in bir alt başlığıdır.)

Bu başlık seviyelerini kullanarak içeriklerinizi oluşturmanız gereklidir. Şimdi şunu belirtmek ister. Sayfanızın sadece bir ana başlığı olabilir. Genel olarak bu başlığı yansıtan alt başlıklar verilir. Sornasında o alt başlıklar kendi aralarında alt başlıklara ayrılabilir. Çok geniş çaplı bir bilgi vermiyorsanız. Sayfalar sürecek şekilde. Sizin h3 başlığının daha alt seviyelerine inmemenizi öneririz. İçeriği karmaşıklaştıracaktır arama motorları için.

Anahtar Kelime Kullanımı

Oldukça tartışma konusu olan bir konudur. Bir çok kişi içeriğin yüzde şu kadarı kadar kullanılmalıdır diye düşünür ve söyler. Biz azı karar çoğu zarar olarak düşünüyoruz. Bir anahtar kelimeniz varsa içerikte onun eşleniklerini kullanmak daha avantajlıdır. Çünkü SEO ile arama motoru optimizasyonu aynı şeydir.

Ufak bir tüyo vermek gerekirse içeriğinizde eş anlamlı anahtar kelimeler kullanın. Her yerde aynı anahtar kelimeyi görmek kullanıcıların hoşuna gitmeyecektir. Şöyle düşünün amaç insanlar arama motorları değil. Arama motorları sadece o kaliteyi sağlamak için belirli kriterlere sahipler. Bunu bir kenara not etmenizi öneririz.

SONUÇ

Gelelim sonuç olarak ne öğrendiğimize. Şimdi size şunu söylemek isteriz. Öncelikle içeriklerinizi kullanıcılar için oluşturun. Arama motorları insan olmaya çalışırken içerikleri arama motorlarına göre oluşturmak bir hata. Kriterlere uymak size avantaj sağlar. Fakat her içeriğinizde şunu sorun kendinize ben bunu okur muydum?

Eğer SEO uyumlu makale nasıl yazılır daha detaylı öğrenmek istiyorsanız. Bizim SEO eğitimi sayfamızdan bizimle iletişime geçerek daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Birebir dersler ile kendinizi daha kaliteli SEO yapmaya yöneltebilirsiniz. Şimdilik bizden bu kadar. Fakat bir sonraki yazıyı merakla bekleyin. Sağlıcakla kalın değerli dostlarımız.