Web sitesi hızı en önemli aşamalardan biridir. Bu hızın önemli olmasının nedeni hiç bir kullanıcının yavaş sitelere girmek istememesidir. Özellikle yapılan bir araştırmaya göre 2 saniyeden daha yavaş açılan sitelere giren ve dolaşan kullanıcı sayısı oldukça azdır. Günümüzdeki kullanıcıların çok hızlı işlemler yapmak istemesi bu durumu arama motorları için kriter haline getirmiştir.

Devamında ise hem hız hem de kullanılabilirlik önemli olmuştur. Çünkü hız optimizasyonu yaparken bazı kaynaklar geç yüklenir. Kullanıcı resim ve diğer kaynakları göremezse site bozuk zannedip çıkacaktır. Oldukça hassas bir iştir. Ayrıca kullanımını iyi öğrenmek gerekir. Şimdi size nasıl web sitenizin hızını arttıracağınızı adım adım ve resimli şekilde anlatacağız.

İçindekiler

Web Site Hızı Nedir?

Web site hızı sitenin belirli metriklere göre ölçülen puanıdır. Bunlar kısaca:

  • İlk açılış süresi
  • Etkileşim süresi
  • Hız indeksi
  • Tamamlanan açılış süresi

şeklinde çoğaltılabilir. Asıl amaç ilk açılış ile tamamlanan açılış arasındaki süreyi minumum seviyede tutabilmektir. Bunu sağlamak aslında oldukça zordur. Nedeni aşırı optimizasyonun web site tema ve içeriğinde bozulmalara neden olmasıdır. Tavsiyemiz iyi hız mükemmel kullanılabilirliktir. Şayet biz de bu şekilde yapıyoruz.

Web Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Web site hızını ölçmek için genel olarak üç program kullanılır. Bu hız testi araçları:

olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra kaliteli hız testi araçları da bulunmaktadır. Bizim referans aldığımız Google hız testi aracıdır. Nedeni ise Google daha derin özelliklere göre bir sonuç vermektedir. Diğer araçlar kaynak optimizasyonuna göre puanlar vermektedir. Web sitenizi bu araçlarla test edip başlamadan önce hız puanlarını alınız. Değişime inanamayacaksınız!

Web Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Size yeni bir çağ açan bir araçla site hızınızı yükseltmeyi anlatacağız. Kullanım yoğunluğu olduğu için WordPress sitede yapmayı öğreteceğiz. Kendi özel yazılımlarınıza kadar ekleyebilirsiniz. Hadi başlayalım ve 100 hız puanına doğru ilerleyelim.  Aracımızın adı NitroPack. Bu araç sayesinde web sitemizin hızını arttıracağız.

Hızlıca Anlatım

  • Nitropack’e git ve kayıt ol
  • WordPress sitene Nitropack eklentisini yükle ve aktifleştir
  • Nitropack sitesinde bulunan site id ve site secret bölümlerini eklentiye gir ve bağla butonuna tıkla.
  • Aşağıdaki ayar resimindeki ayarları yapıp purge cache butonuna tıkla
  • Arkana yaslan ve eski site hızınla yeni site hızını karşılaştır
  • Sonuçları yorum kısmına yazmayı unutma 🙂

Detaylı Anlatım

Öncelikle web sitesine gidip kayıt oluyoruz. Web sitesindeki ‘Get Started’ butonuna tıklayıp free olan versiyonu seçip sonrasında ise formu doldurarak kayıt oluyoruz. Sonrasında panele git butonuna tıklayıp panele gidiyoruz. Sonrasındaki işlemlere geçmeden web sitemize bu aracı da kuralım.

Web Site Hızı Aracı Kayıt

WordPress site panelinden eklenti ekleye tıklıyoruz ve nitropack  yazarak aratıp kuruyoruz. Sonrasında aktifleştiriyoruz. Devamında ise web siteniz ile bu aracı bağlayacağız. Şimdi sizle öncelikle bağlama işlemini yapmayı öğrenelim. Ayarlardan nitropack menüsüne tıklayıp manually olan seçeneği seçiyoruz karşımıza bir ekran çıkıyor. Site ID ve Site Secret. Bunları aracın panelinden alacağız.

Web Site Hızı Aracı Bağlama

Üst panelden ‘Connect Your Website’ buyonuna tıklıyoruz. Site ID olan yeri copy butonuna basıp kopyalayıp sitemizdeki site id yerine diğerini ise diğer yere kopyalayıp kur bağlan diyoruz. Bu işlemler yerine direk Google ile de bağlanabilirsiniz. Sitemizi bağladıktan sonra basit bir ayar göstereceğiz. Sonra arkanıza yaslanacak ve sonucu göstereceksiniz.

Web Site Hızı Aracı Ayarları

Resimde gördüğünüz ayarları tamamıyla yapın ve sonrasında optimized pages olan sayfaların tamamlanmasını bekleyiniz. Sonrasında size verdiğimiz araçlar ile site hızınızı tekrardan kontrol ediniz. Şimdi sıra sizde hadi eski ve yeni sonuçları bizimle paylaşın. Sonuçlarınızı merakla bekliyoruz. Site hızınızı uçurduğunuza eminiz!

Unutmayınız web site hızı SEO için çok önemlidir. Bizimle iletişime geçerek tüm arama motoru kriterlerini sağlayarak kalıcı performans sağlayınız. SEO danışmanı sayfamızdan bizimle iletişime geçin ve kalıcı performansı yakalayınız. Camdalio size kalite sunacak ve sitenizi sadece arama motorları için değil müşterileriniz için de optimize edecek.