WordPress bir içerik yönetim sistemidir. Bunu zaten duymuştunuz. Duymamışta olabilirsiniz. Peki burada bitirelim mi yazıyı? Sonuçta yazdık anlamını bitti. Tabiki de Hayır. Sizinle beraber o zaman daha güzel bir soru soralım. Nedir yahu bu içerik yönetim sistemi? Hadi başlayalım.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?

İçerik yönetim sistemi gelişmiş bağlantı sistemleri sayesinde sayfa içeriğinin kolayca yönetilebilmesidir. Düşünün sayfanın baş kısmı aynı olsun alt kısmı aynı olsun. Evet olmuş. Ben de bir hizmetimi bir sayfada açıklayayım. Sonra? Diğer hizmeti aynı tasarımla içeriği değiştirerek açıklayayım. Evet işte gelişmiş içerik yönetim sistemleri tam da buna olanak sağlar. Şimdi sizi eskilere götürerek bu gelişimi tam olarak anlatmak istiyorum.

Hikaye bölümü (Hikayede geçen bütün kahramanlar hayal ürünüdür. Gerçekle hiçbir ilişiği yoktur. 🙂 ):

Eskiden yazılımcılar çok yoğun çalışıyorlarmış. Biri demiş ki:

-Ben sıkıldım artık! Hep aynı şeyleri yapıyoruz.

Diğer yazılımcı demiş ki:

-Gel o zaman üst bölümü ve alt bölümü kopyalayıp yapıştıralım. İçeriği değiştirelim. Sonra işimiz böylelikle çok kolaylaşır.

Bu iki yazılımcı arkadaş yıllarca bunu yapmışlar. Sonra artık bir gün biri tekrardan demiş:

-Ben çok sıkıldım kopyalayıp yapıştırmaktan. Keşke bunları otomatik olarak çekebilsek sayfaya.

Diğer arkadaşı biraz düşünüp demiş ki:

-Bunu yapabiliriz. Bunları başka sayfalara çekelim. Sonrasında her sayfanın başına ve sonuna bunları ekleyelim. Hatta bunu çoğaltıp devamlı kullandığımız diğer bölümler için de yapabiliriz.

Bu iki arkadaşın da aklına yatmış. Aylarca çalışmışlar sonrasında bu dediklerini yapmışlar. Artık “menu” kodunu ekleyince sayfada menü çıkıyormuş. İki mutlu arkadaş bununla yıllarca çalışmışlar. Tam mutlulukları devam ederken yine tembel yazılımcı demiş ki:

-Keşke bunları sürüklesek böyle yanda bir menü olsa da. Sonrasında işimiz aşırı kolaylaşırdı. Hatta bunu yazılım bilmeyenler bile kullanırdı.

Demiş ve gülmüş. Sonrasında diğer arkadaş bunu yapmalıyız demiş ve hemen çalışmaya başlamışlar. Sonrasında WordPress bu iki yazılımcıyla ortaya çıkmış demek isterdim. Fakat bu iki yazılımcı sadece gelişen teknoloji için birer örnek olmuşlar. WordPress tıpkı bu iki yazılımcı arkadaşın hayal ettiği şeydir. Yazılım bilmeden gelişmiş içerik yönetim sistemi sayesinde içerikleri kolaylıkla değiştirebilmenize olanak sağlar.

Artık öğrendik içerik yönetim sisteminin ne olduğunu. WordPress şu an piyasadaki en gelişmiş içerik yönetim sistemidir. Açık kaynak bir sistemdir. Dolayısıyla yazılımcıların geliştirdikleri programları ücretsiz veya paralı şekilde kullanarak işlerinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Şimdi biraz daha derine inmeye ne dersiniz? Aşağıdaki arkadaşlar gibi okuduğunuza eminim. 🙂

WordPress Nedir Yazısını Okuyan İnsanlar

WordPress Eklentileri Nedir ve Ne İşe Yarar?

WordPress kanca(hook) sistemi ile çalışır. Şöyle anlatırsam daha rahat anlayacaksınız. Bir halkayı kancaya ekleyerek yeni bir özellik oluşturabilirsiniz. WordPress Eklentileri(Plugin) içeriğe eklenerek yeni özellikler kullanmanızı sağlar. Örneğin bir form eklentisiyle çok rahat ve hızlı bir şekilde bir iletişim formu oluşturabiliriz. Hatta daha ilginç gelecek bir şey söyleyeyim. Bir e-ticaret eklentisi ile çok kolay şekilde  kendi e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz.

WordPress eklentileri sizin için değerlidir. Şöyle düşünün bir web sitesi yapacaksınız. İki dilde olmasını istiyorsunuz. Size bunun bir eklentiyle sadece anlamları karşısına yazarak yapabileceğinizi söylesem ne derdiniz? Bu gerçek şimdi konumuz WordPress olduğu için burada bırakıyorum. İlerde sizin için en önemli 10 eklenti içeriği ile size rahatça bir web sitesini 10 eklenti ile nasıl oluşturabileceğinizi anlatacağım. Şimdi isterseniz daha da derine inelim. Örnekler vererek size açıklayalım.

WordPress İle Hangi Tür Siteleri Yapabilirim?

WordPress ile hangi siteleri yapabileceğinizi söylediğim de çok şaşıracaksınız. Dünya üzerindeki sitelerin neredeyse %40 kadarı WordPress kullanıyor. Dolayısıyla tüm her şeyi WordPress ile yapabilirsiniz. Bazen arkadaşlar Php ve diğer yazılım dilleri ile yaptıkları sistemleri WordPress ile yapamayacaklarını söylüyorlar. Onlara bir haberim var eklentiler geliştirerek WordPress ile örneğin bir muhasebe otomasyonu bile yapabilirsiniz.

  • Blog Sitesi
  • Kurumsal Web Siteleri
  • Cv siteleri
  • Forum Siteleri
  • Chat Siteleri
  • Haber siteleri
  • Rezervasyon Siteleri
  • Medya Siteleri
  • Tanıtım Siteleri

ve birçok site türünü hatta hepsini WordPress ile yapabilirsiniz. İlginç bir bilgi daha duymak ister misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyim. WordPress ile yaptığınız web sitelerini mobil uygulamaya da dönüştürebilirsiniz. Kulağa ilginç geliyor kodlama bilmeden bunu yapabilmek ama yapabilirsiniz. Sürükle bırak mantığına dayalı bu sistem sadece kurcalayarak bile çok rahat öğrenilebilir.

WordPress ile Yapılan Ünlü Web Siteler

WordPress ile birçok ünlü web sitesi yapılmıştır. Bunlardan bazılarını size örnek vereceğim. Emin olun 10 siteden 4’ü WordPress ile yapıldığı için çok daha fazla ünlü web siteleri de var. Şimdi size bu sitelerden bazılarını gösterelim. Sony Music , Toyota Motors Brasil, The Walt Disney ve Facebook Newsroom bunlardan bazılarıdır.

Görüldüğü gibi bir çok uluslararası firma tercihini WordPress için kullanmıştır. Unutmayın bunlar sadece bazıları daha fazlasını görmeniz için WordPress sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. İsterseniz şimdi WordPress’in önemli özelliklerini adım adım inceleyelim.

WordPress’in Özellikleri Nelerdir?

WordPress’in bir çok özelliği vardır. Bunları sırası ile inceleyeceğiz. Öncesinde kemerlerinizi sıkıca bağlayın. Öğrenmek için yavaş yavaş aşağı kaydırın. Bu arada sonda sizin için bir sürprizimiz var. 🙂

WordPress açık kaynaklı bir sisteme sahip olduğu için milyonlarca yazılımcı tarafından geliştirilmektedir. Dolayısıyla her gün yeni özellikler eklenir. Bu da sizi uzun saatler çalışmaktan veya fazla para ödemekten kurtarır.  Artık hazırsınız madde madde inceleyelim.

Ücretsiz Kullanım

WordPress ücretsizdir. Hiç bir ücret ödemeden dakikalar içerisinde dosyaları indirip kullanabilirsiniz. Bu arada tamam WordPress ücretsiz ama eklentiler? Bütün eklentilerin ücretsiz versiyonları mevcuttur. Dolayısıyla WordPress’te profesyonel işler dışında asla para ödemek zorunda kalmazsınız. Bu durum kendinizi ücretsiz bir şekilde geliştirmenize olanak sağlar.

Binlerce Ücretsiz ve Ücretli Tema

Düşünün bir müşterinize göstermek için üç tasarım hazırlamak ne kadar zamanınızı alırdı? Emin olun çok fazla. WordPress desteği olan binlerce tema vardır. Bunları para ödemeden görebilirsiniz. Tabi ki bu temaların belirli ücretleri vardır. Size şunu söylemek gerekirse çok profesyonel bir tema alırsanız. Özel bir çizim tasarımın dörtte biri fiyat ödersiniz. Ayrıca büyük tema satan sitelerin sizler için her ay ücretsiz verdiği temalar vardır. İlerde size bu konuyu da anlatacağız. Hiç merak etmeyin. 🙂

Her Cihaza Uyumluluk

WordPress ile oluşturduğunuz web sitesi oluşturduğunuz andan itibaren tüm cihazlara uyumludur. Bu uyumluluğu daha profesyonel temalar kullanarak arttırabilirsiniz. Peki her cihaza uyumlu olması ne demek derseniz. Web sitenizin hiç bozulmadan cep telefonları, tabletler ve masaüstü cihazlarda görüntülenebilmesidir.

SEO Desteği

Google WordPress’i çok sevmektedir. WordPress SEO uyumlu içeriğe sahip olduğu için ve ayrıca SEO eklentileri ile daha rahat optimize edilebildiği için Google WordPress’i oldukça sevmektedir. Bu sevme karşılıksız kalmamıştır. Google kendi eklentilerini WordPress için geliştirmeye başlamıştır. Hatta bir eklentisi ücretsiz olarak sunulmuştur.

 

WordPress Eğitimi Almak İstiyorum

Gelelim artık sürprize! Sizin için çok önemli bir sürprizimiz olduğunu söylemiştik. Akademimizin kuruluşuna özel olarak kendi eğitimimiz inanılmaz bir indirimde şuan. 🙂 Sizce yüzde kaç? %89 indirim ile sizler için hazır durumda. Eğitimlerimiz her ay sizden gelen isteklerle güncellenmektedir.

WordPress Eğitimi Camdalio

Kursu satın alan arkadaşlarımız için ücretsiz bir şekilde bir premium tema ve bir premium form eklentisi veriyoruz. Ayrıca yıllık hosting alımlarınız için indirim kuponumuz da mevcut. Şimdi size söylemenin tam zamanı kursu satın alamadan her bölümde neler yaptığımızı inceleyebilirsiniz. Bütün bölümler için bölüm tanıtım videoları ücretsiz şekilde sunulmuştur.

Kursu satın almak istiyorsanız buraya tıklayarak kupon kodu aktif edilmiş şekilde kursa ulaşabilirsiniz. Ayrıca kurs hakkında daha detaylı bilgiler almak istiyorsanız. WordPress eğitimi sayfasından bu bilgilere ulaşabilirsiniz. WordPress nedir öğrendik mi? Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Camdalio sizin her gün daha güzel bilgiler öğrenmenizi diler. Sevgiyle ve saygıyla kalın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 🙂