SEO uzmanı olmak için bazı şeylere ihtiyacınız var. Bu yazıda sizinle SEO öğrenmeniz için gerekli olan her şeyi paylaşacağız. Siz klasik bir SEO uzmanı değil kaliteli iş yapan bir uzman nasıl olacağınızı öğreneceksiniz. İsterseniz başlayalım. Sizin ilk adımınız ise doğru yerdesiniz. Başladınız ama nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorsanız emin olun yine doğru yerdesiniz. Hadi başlayalım klasik soru ile. 🙂

İçindekiler

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı, site içi ve site dışı optimizasyonları yapan kişi veya kurumdur. Bu uzmanlığın öncelikle bir site içi bölümü vardır. En değerli olan bölüm burasıdır. Çünkü site insanları çektiğimizde bizi hedefe ulaştıracak ara birimdir. Müşterilerin site içi yönlendirilmesini çok iyi kurgulamalıdır. Site dışı optimizasyonu bir markalaşma olarak görmelidir. Basit çalışmalar değil analiz içeren çalışmalara yoğunlaşmalıdır. Kısacası SEO uzmanı:

 • Web sitesi analizleri yapmalıdır.
 • Site içi optimizasyon ile başlamalıdır.
 • Müşterisini anlamalı ve doğru içerikler oluşturulmasına danışmanlık yapmalıdır.
 • Site dışı markalaşma çalışmalarını yürütmelidir.
 • Devamlı performans analizlerini sunmalıdır.
 • Müşteri trafiği hedefleyen çalışmalar yapmalıdır.

bu bölümleri gerçekleştiren bilgi ve birikim sahibi kişidir. Dolayısıyla öncelikle öğrenip sonrasında tecrübe etmeye dayanan bir meslek dalıdır. SEO nedir öğrenmek için https://camdalio.com/seo-nedir/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Biz size SEO uzmanı olurken ihtiyacınız olan rehberi sunmaya devam edelim. Biraz para konuşalım da keyfiniz yerine gelsin. 🙂

SEO Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

SEO uzmanı bir kişi bir firma için çalışabilir veya kendi için çalışabilir. Sektörde çalışan bir SEO uzmanı yaklaşık olarak 4-10 bin TL arası maaş almaktadır. Kendi işini yapan bir kişinin ise geliri iş potansiyeline göre değişmektedir. SEO uzmanı maaşı gibi bir genelleme yapamayız. Tanıdığım yüz binlerce lira kazanan SEO uzmanları da bulunmaktadır.

Uzman yaptığı işlerden bir kerelik para almaz. Sürekli hizmet verir dolayısıyla bir firma ile anlaşırsa onlardan her ay düzenli ödeme alır. Aynı zamanda bir uzman Google reklam gibi işleri de üstlenerek gelirini arttırabilir. Geleceğin önemli bir mesleğidir. Hatta şuan bile gayet önemli bir meslektir. Kalem kağıtlarınızı hazırlayın tüyolara geçme vakti.

SEO Uzmanı Neleri Bilmelidir?

SEO uzmanı okumayı ve yazmayı sevmelidir. En başlıca kural bu geniş bir kelime haznesine sahip olmalıdır. Analiz yeteneği gelişmiş ve aynı zamanda gözlem gücü kuvvetli olmalıdır. Kısacası aslan gibi bir adam olmalıdır. 🙂

 • SEO uyumlu makale yazmayı bilmelidir.
 • Teknik SEO nedir çok iyi bilmelidir.
 • Popüler web site geliştirme platformlarını bilmelidir.
 • Rakip analizi yapmayı bilmelidir.
 • Kendine ait backlink stratejisi kurabilmelidir.
 • Veri toplamayı ve veri okumayı bilmelidir.

Gözünüz korkmasın SEO çok eğlenceli bir iştir. Bu analizleri yapmanızı sağlayan bir çok yazılım vardır. Google Analytics ile ücretsiz raporlar alabilmekteyiz. Önce korkutayım sonrasında sevindireyim dedim. Korkmayın birileri yapıyorsa siz de yaparsınız.

En İyi SEO Araçları Hangileridir?

En iyi SEO araçları diye bir genelleme yapmak yanlış olur. İşinize yarayacak bir çok değerli yazılım vardır. Piyasadaki tüm uzmanların favori araçları vardır. Bunlardan bir kaçını sayarak size yardımcı olabiliriz.

 • Ahrefs -> Rakip analizi için en gerekli araçtır.
 • SEMRush -> Raporlama ve analiz için en gerekli araçtır.
 • Majestic -> Backlink analizi için gerekli bir araçtır.
 • Keywordtool.io -> Gelişmiş bir anahtar kelime analiz aracıdır.
 • KWFinder -> Gelişmiş bir anahtar kelime analiz aracıdır.
 • Moz -> Sıralamaları takip edebileceğiniz ve site hatalarını görebileceğiniz bir araçtır.

Bunların hepsini kullanmanızı ve öğrenmenizi öneririm. Bu araçlar size bir çok SEO bakış açısı kazandıracaktır. Hadi size bir görev verelim. Bir anahtar kelime bulun. Sonrasında bu anahtar kelimedeki en iyi siteleri bulun. Sonrasında bu siteler ne yapıyor araştırın. Emin olun çok faydalı bir çalışma olacaktır. Doğru SEO doğru yapanlar ile öğrenilir.

SEO Uzmanı Olmak İçin Tavsiyeler

SEO Uzmanı Olmak İçin Tavsiyeler

Adım 1: Arama Motorlarını Tanıyın

Bu adımı çok iyi çalışın. Amacımız arama motorlarında iyi sıralamalar almaktır. Peki arama motorları nasıl sıralama yapar? Bunu çok iyi anlayın.

Adım 2: Kalıcı bir çalışma hedefleyin

Geçici değil kalıcı çalışmalara ağırlık verin. Kaliteli içerikler oluşturun. Sektörünüzü ve müşterinizi doğru analiz edin. Ne istenir ve niye istenir bunları algılayın. Gerçek bir girişimci gibi davranın. Her projeyi kendi projeniz gibi sahiplenin.

Adım 3: İnsanları İkna Edin

SEO uzmanı olduğunuzda bir çok insan sizden kısa sürede beklenti içerisine girecek. İnsanları bunun uzun soluklu bir iş olduğuna inandırın. Doğruları söyleyin. Bazen ilk tercih değil son tercihleri olmaya çalışın.

Adım 4: Kendinize inanın

Hayatta çok önemli bir parola vardır. Biri yapabiliyorsa siz daha iyisini yapabilirsiniz. Önemli kişiler ile doğru sorularla iletişime geçin. Kimseye bir rakip olarak bakmayın. Devamlı kendinizle yarışın. Böyle devam ederseniz en yukarıya çıkacaksınız.

Adım 5: Google ve diğer arama motorları güncellemelerini takip edin

Erkenden haberdar olun. Sonrasında yeni çalışmalar yapın. Erken davrandığınız için daha erken sonuçlar alacaksınız. Unutmayın yeni güncellemeler sizler için büyük şanslardır.

Adım 6: Araçları kullanmayı değil nasıl kullanacağınızı fark yaratacağınızı öğrenin

Bir aracı kullanmayı öğrenmek en kolay iştir. Nasıl kullanınca fark yaratırsınız bunu öğrenmek sizi farklı kılar. Düşünün her kişi hangi kelime ne kadar aranmış görebilir. Peki en doğru kelimeyi seçmeyi? Tabi herkes bilemeyecektir. Farklı olmayı öğrenin.

Adım 7: Sabır

Dünya’nın en iyi SEO uzmanı dahi olsanız. Sabah kalktığınız birinci sıraya çıkmayacaksınız. Dünya üzerindeki bütün platformların asıl anahtarı sabırdır. Sabırlı olun, rahat olun ve çok çalışın.

 

SEO uzmanı arayışlarınıza bizimle son verebilirsiniz. İşlerimizi yaparken sizlere de öğretmekten yanayız. Hem eğitim hem de işleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere özel indirimler için yazılarımızı okumaya devam edin. Camdalio sizinle olmaktan onur duyar. Sorularınız için iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda https://camdalio.com/ucretsiz-teklif-iste/ sayfamızdan ücretsiz şekilde teklif isteyebilirsiniz.