SEO çalışması mı yapmak istiyorsunuz? Bu yazımızla doğru bir SEO çalışma planı oluşturabilirsiniz. Bir çok insan SEO çalışma planı yaparken oldukça zorlanır. Oldukça fazla kriter olduğu için nereden başlayacağını bilemez. Biz sizin için bu aşamaları basitleştireceğiz. Yazıyı tamamıyla okuduğunuzda kendi çalışma planınızı oluşturabileceksiniz.

 

İçindekiler

 

SEO Çalışması Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO çalışması web sitenizi arama motoru kriterlerine uygun biçimde optimize etmenizdir. Bu nedenle bu optimizasyonlar iki aşamada gerçekleşir. Bu aşamaları sırasıyla uygulamak oldukça önemlidir. Ayrıca doğru bir SEO çalışma planı oluştururken sıralaması oldukça önemlidir. Bu aşamalar:

 • Site içi SEO Çalışması
 • Site Dışı SEO Çalışması

olarak sınıflandırılabilir. Bu aşamalar sizi üst sıralara taşıyacak temel etkenlerdir. Şimdi bu iki aşamayı sırasıyla en basit şekilde size anlatalım. Ayrıca ipuçları vererek sizi SEO çalışma planınızı doğru kurgulamaya itelim. Bu ipuçlarını muhakkak ot etmenizi öneririz. Peki bir SEO çalışması nasıl yapılır?

SEO Çalışması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Site İçi SEO Çalışması

Site içi SEO çalışması en kapsamlı SEO çalışması bölümüdür.  Madde madde sizlere anlatacağız. Site içi SEO müşterinin siteyle etkileşime geçtiği alandır. Dolayısıyla çok doğru şekilde kurgulanmalıdır. Yoksa olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Çok sayıda müşteri trafiği alsanız dahi müşteri etkileşiminiz oldukça az olacaktır.

Hedef yüksek trafik olduğu gibi açıkçası iyi bir etkileşim oranıdır. Etkileşim oranı müşterinin sizinle iletişime geçmesidir. Yüksek müşteri trafiği olsa da etkileşim azlığı sizi olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla site içi SEO kurgusu çok iyi uyarlanmalıdır. Şimdi geçelim madde madde neleri içerdiğine bu aşamanın.

 

 • İçerik Optimizasyonu : Bu aşama oldukça önemlidir. Neden? Çünkü site içindeki yazılar arama niyetine göre belirlenmelidir. Özetle, arama niyeti kullanıcın yaptığı aramanın hedefinin sayfanıza uygun olmasıdır. Şöyle düşünün A hizmetini arayan kişi bu konuda bilgilendirme istemez. Hizmetiniz ile ilgili bilgi almak ister. Dolayısıyla içerik optimizasyonu oldukça önemli bir aşamadır.

 

 • Site Hızı : Site hızı düşük bir siteden müşteriler memnun kalmayacaktır. Binlerce sonuç varken sizi seçmeleri bir lütuf gibidir. Dolayısıyla web siteniz iki saniyenin altında yüklenmelidir. Eğer giren müşteriler siteden hemen çıkış yaparsa arama sonucu sıralamanız düşecektir.

 

 • Dahili Bağlantılar : Dahili bağlantılar vermek müşteri akışını arttıracaktır. Şöyle düşünün bilgilendirme yaptığınız bir sayfadan hizmet verdiğiniz bir sayfaya yönlendirme yapın. Burada müşteriler site içinde bir akışı sağlayacaktır. Müşteri trafiğiniz ve site sıralamalarınız yükselecektir.

 

 • Görsel Optimizasyonu : Görselleriniz müşterilerinizin dikkatini çekmelidir. Küçük boyutlu çabuk yüklenebilir görseller olmalıdır. Ayrıca arama motorları tarafından okunabilir olmalıdır. Yani alt içeriği ve adı doğru kullanılmalıdır. Görsel arama sonuçlarında çıkmak sitenizin trafiğini arttıracaktır.

 

Bu aşamalar doğru kurgulandığında site içi optimizasyon çoğunlukla tamamlanmış olacaktır. Dolayısıyla site içi SEO çalışmasına önem vermenizi öneririz. Doğru kurgu başarılı hizmet parolanız olmalıdır. Arama motorları ve müşterilerinize uygun kaliteye sahip olmalıdır. Ayrıca kaliteli içerikleri ile rakiplerinizden fark yaratmalıdır.

 

Site Dışı SEO Çalışması

Site dışı SEO çalışmasını üç aşamada inceleyeceğiz. Bu aşamalara site içi SEO çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz başlanılması gerekmektedir. İki çalışma da kaliteli ilerlemezse istenen sonuç alınamayacaktır. Dolayısıyla başarıyla değil başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Şimdi aşamaları madde madde anlatalım.

 

 • Backlink Çalışması : Kaliteli bir backlink çalışması yapılmalıdır. Bu çalışmayı yaparken üç kritere sahip olmalısınız. Backlink alacağınız yer sizinle aynı veya benzer sektörlerde içerik üretmelidir. Diğer kriter ise kaliteli bir site olmasıdır. Son kriter ise site trafiği yüksek olmalıdır. Yoksa bir işe yaramayacaktır aldığınız linkler.

 

 • Sosyal Medya Yönetimi : Günümüzde sosyal medyanın yoğun kullanımı nedeniyle önemli bir aşamadır. Hedef kitleniz sosyal medyada yer almaktadır. Dolayısıyla sitenizin reklamını yapmak için mükemmel bir mecradır. Size markalaşma avantajı sağlar. Adınıza yönelik aramaları arttırır. Önemli bir aşamadır.

 

 • Google Reklamları : Site dışı çalışmalar için son aşamadır. Doğru tüm adımlar sağlanınca reklamlara ağırlık verilmelidir. Müşterileriniz firma adınızı duymalıdır. Size güven sayısı artmalıdır. Ayrıca düşük maliyetler ile hizmet satmak için büyük avantajlar sağlar. Direkt olmasa da dolaylı olarak SEO çalışmanıza katkı sağlar.

 

Site içi ve site dışı SEO çalışmaları kaliteli yapılırsa başarı kaçınılmaz olur. İkisi bir elmanın iki yarısı gibidir. Biri olmadan diğeri olmaz. Dolayısıyla profesyonel SEO çalışması için iki aşamayı tamamlamalısınız. Şimdi sizinle bir SEO çalışma planı oluşturalım. Kendi planınızı hizmet alırken veya kendiniz için kullanacaksınız. Oldukça önemli bir adımdır.

 

SEO Çalışma Planı

SEO Çalışma Planı

SEO çalışma planı oluştururken her aşamayı dikkatlice uygulamalısınız. Bu aşamaları devamlı olarak her çalışmanızda tekrar etmelisiniz. Ayrıca çalışma planlarınızı kendi tecrübelerinize göre belirli aralıklar ile optimize etmelisiniz. Bu çalışma planı altı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaları sırasıyla uygulamak önemlidir.

 

 • Adım 1 : Site içi SEO çalışmalarını tamamlamak.
 • Adım 2: Site dışı SEO çalışmalarını tamamlamak.
 • Adım 3: Performans analizleri yapmak.
 • Adım 4: Düzenli site taraması gerçekleştirmek.
 • Adım 5: Trafik alamadığımız anahtar kelimeleri optimize etmek.
 • Adım 6: Kullanıcı deneyimini arttırmak.

 

Şimdi size bu aşamaları kısa kısa anlatacağız. İlk iki adımı yazımızda paylaştık. Üçüncü adımda bütün çalışmalar yapıldıktan sonra analizler yapmalısınız. Aylık müşteri hacminiz. Etkileşim oranınız ne düzeyde devam ediyor. Ayrıca harcamalarınızın geri dönüşü oluyor mu? Bunları her ay düzenli olarak analiz etmelisiniz.

Dördüncü adımda ise sitenizi tarayarak aracı programlar ile hataları tespit etmelisiniz. Kırık bağlantılar, yüksek boyutlu resimler gibi hataları düzeltmelisiniz. Hatta virüs taraması dahi gerçekleştirmelisiniz. Bu genel olarak haftada bir kontrol edilmesi gereken bir aşamadır. Önemlidir, çünkü insanlar farkına varmadan hatalar gerçekleşebilir.

Beşinci adımda ise Google araçları size gerçek verileri verecektir. Dolayısıyla gerçek verilere göre yüksek aranma hacmi olan kelimeleri bulmalısınız. Bu kelimelerde sıralama olarak gerideyseniz çalışmalar yapmalısınız. Ayrıca iyi sırada olduğunuz kelimeleri de negatif SEO karşısında korumalısınız.

Son adımda ise önerdiğimiz Microsoft Clarity aracıdır. Sitenize kurarak bu aracı giren müşterileri izleyebilirsiniz. Evet, video şeklinde izleyebilirsiniz. Dolayısıyla kullanıcıların neleri yapamadığını bularak sitenin etkileşim oranını arttırabilirsiniz. Bu çok önemli aşamadır. Bu araçla ilgili ileride bir yazı yazacağız.

SEO Çalışması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Diğer SEO Çalışması Yapan Firmalardan Farkınız Nedir?

Biz projenizi sahipleniriz. Bizim çalışma süremiz belirli bir zaman değildir. Proje başarıya ulaşana kadar geçen süredir. Dolayısıyla biz kalite için çalışırız. Siz de eğer isterseniz kalitemizi kanıtlayabiliriz.

 

Google SEO Çalışması Nedir?

Biz belirli bir arama motoru için sade bir optimizasyon yapmayız. Google çok kullanıldığı için diğer arama motorlarına göre müşteriler için daha önemlidir. Dolayısıyla aynı işlemler aynı başarıdır.

 

WordPress SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

WordPress SEO ile uyumlu bir platformdur. Dolayısıyla bir farklılık olmaz çalışmalar içerisinde. Fakat özel yazılımlara göre daha avantajlı bir platform olduğu göz ardı edilemez bir durumdur.

 

Kelime Bazlı SEO Çalışması Yapıyor Musunuz?

Biz bu tartışamadan uzak duruyoruz. Kelime bazlı mı trafik bazlı mı? İkisi de bizim için aynı kapıya çıkıyor. Hem trafik hem de kelime bazlı çalışmalar yapıyoruz. Böyle dersek en doğru kullanımı yapmış oluruz.

 

Profesyonel SEO Çalışması mı İstiyorsunuz?

Bizimle çalışarak kaliteyi yakalamak ister misiniz? Biz bilgilerimizi saklamayız. Yazılarımızı okuyarak dahi profesyonel bir SEO çalışması için bir çok şeyi öğrenebilirsiniz. Biz tecrübemiz ile farkımızı ortaya koyuyoruz. Bizim için önemli olan bir SEO değil kaliteli SEO yapmak.

SEO uzmanı sayfasından konu ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca https://camdalio.com/ucretsiz-teklif-iste/ sayfasından her hizmetimiz ile ilgili ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz. Sizinle çalışmak bize yeni bir referans katacaktır. Size ise başarı getirecektir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.